SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın en büyük özel bankası kamulaştırıldı

Ukrayna Hükümeti ülkenin en büyük özel bankası olan PrivatBank'ı kamulaştırma kararı aldı.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2016 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 15:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın en büyük özel bankası kamulaştırıldı

Ukrayna'nın en büyük özel bankası olan PrivatBank kamulaştırılıyor.

Ukrayna Bakanlar Kurulu'nun internet sitesinden yapılan açıklamada, “Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısı sonuçlarını dikkate alarak, hükümet Milli Banka ve Finansal İstikrar Kurulu’nun halka açık bir şirket olan PrivatBank’ı yüzde yüz devlet mülkiyetine geçirme önerisini destekledi” denildi.

Ukrayna Milli Bankası Başkanı Valeriya Gontaryova, PrivatBankın kamulaştırılmasının ülkedeki mevduatın korunması ve finansal istikrarın güvence altına alınması için gerekli bir önlem olduğunu kaydetti.

Gontaryova, PrivatBank'ta yapılan stres testinde bankanın sermaye yapısının yetersiz olduğunun tespit edildiğini açıkladı. PrivatBank'ın yeniden sermayelendirme programının gereklerini yerine getirememesi ve verdiği şirket kredilerinin yüzde 97'sinin hissedarlarıyla ilişkili şirketlere dağıtılması buna yol açtı.

Aralık ayı başı itibarıyla bankanın sermaye açığı 148 milyar grivnaya (5.65 milyar dolar) ulaştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko PrivatBanka’nın kamulaştırılması süreci ile ilgili devletin tüm sorumluluğu üstlendiğini ve mudilere her türlü garantiyi sağlayacağını ifade etti.

PrivatBank'ın kamulaştırılmasına IMF, EBRD gibi uluslararası kuruluşlar ile ABD, AB ve İngiltere’nin de destek verdiği belirtilmişti.

Ukrayna Maliye Bakanı, PrivatBank'ın sağlığına yeniden kavuştuktan sonra satılacağını bildirdi.

Ağustos ayında Ukrayna Başsavcılığı, PrivatBank yetkililerinin Merkez Bankası kaynaklarını zimmete geçirmeleri iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.