SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Parlamentosu, uluslararası MH 17 misyonu anlaşmasını onayladı

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2014 13:32
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2014 13:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Parlamentosu, uluslararası MH 17 misyonu anlaşmasını onayladı

Ukrayna Milletvekili Sergey Labazyuk, Ukrayna Parlamentosu’nun 31 Temmuz Perşembe günü, Malezya havayolların Boeing uçağın kaza alanına uluslararası polis misyonun erişimi ve olaya ilişkin inceleme çalışmalarında güvenliğin sağlanmasıyla ilgili Avustralya ve Hollanda ile yapılan sözleşmeyi onayladığını bildirdi.

25 Temmuz’da Ukrayna, Malezya Havayollarına ait Boeing 777 tipi uçağın düşürülmesi nedeniyle ülkeye Avustralyalı personelin gönderilmesine ilişkin anlaşmayı imzalamıştı.

28 Temmuz’da ise, Ukrayna ve Hollanda arasında inceleme araştırmayı uluslararası koruma misyonu anlaşması imzalanmıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ilgili anlaşmaya göre, uçağın düşmesine yol açan sebeplerin incelenmesi, kalıntıların olduğu alanın koruması ve cesetlerin geri gönderilmesi sürecinde Ukrayna ve Hollanda ile beraber Avustralya uzmanların da yer alacağını bildirdi.

Avustralya’nın personeli, Avustralya Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlik olmayıp sadece uçağın kaza yerini koruma görevini yapacak.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, “Avustralyalı personelin sayısı 250 silahlı kişiyi geçmeyecek. Avustralyalı görevlilere silah taşıma, olayı inceleme amacı doğrultusunda güç kullanma ve kendini savunmak için ateş etme izni verildi” kaydetti.

Avustralya personeline, kaza yerine serbest erişim sağlanacak. Avustralyalı görevliler, uçak kazası ile ilgili olmayan yerlerine gitmek için Ukrayna’dan izin isteyecek, silahlı çatışmaların olduğu yerlerde hareketleri konusunda ise Kiev yönetimiyle anlaşacak. Avustralyalılar ayrıca, faaliyetlerini AGİT’in özel kontrol misyonu ile koordine edecek.

İlgili misyona katılanların Ukrayna’ya serbest giriş ve ülke içinde serbest hareket izni olacak ve bunun için vize gerekmeyecek.

Ukrayna içinde misyon görevlilerin konuk masrafları Avustralya karşılayacak. Ukrayna, devlet içi tüm gerekli prosedürlerin tamamlandığına dair bildiriyi Avustralya’ya gönderdiği tarihten itibaren anlaşma yürürlüğe girecek.

Hollanda ile yapılan anlaşmada, Hollanda Krallığın yönettiği çok uluslu araştırma misyonunun, Donetsk bölgesinde düşen Malezya havayollarına ait uçağın kalıntıları toplamak, uçak kazasını araştırmak ve taraflar arası anlaşılabilecek diğer amaçlar ile kurulduğu belirtildi.

İlgili anlaşmaya göre, misyonun mevcudu 700 silahlı kişiyi geçmemeli.

Misyona, Hollanda, Avustralya ve bazı durumlarda düşen uçağında bulunan kişilerin vatandaşı olan diğer ülkelerin askeri ve askeri olmayan personel dahil olacak.

Personel silah taşıyabilecek ve kendini savunmak ve görevlerini yerine getirmek için güç kullanabilecek.

Uçak kazasının araştırması bittiği tarihte ilgili misyonun Ukrayna’daki çalışması sona erecek.

17 Temmuz tarihinde Amsterdam - Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait MH 17 sefer sayılı Boeing B777-200ER tipi yolcu uçağı Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede düşürülmüştü. Uçakta olan 15'i mürettebat, 298 kişi hayatını kaybetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.