SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Rusya’dan tahıl ithalatını yasakladı

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2013 13:56
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2013 13:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Rusya’dan tahıl ithalatını yasakladı

Ukrayna’ya, Rusya’nın bazı bölgelerinden tahıl ve yem ithalatını ve transit naklini yasaklandı.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı Veterinerlik İdaresi Müfettiş Yardımcısı, Rusya Federasyonu’nun Sibirya, Kuzey Kafkasya ve Güney bölgelerinde hayvanlarda aft humması tespit edilmesi nedeniyle Rusya’nın bu bölgelerinden Ukrayna’ya tahıl ve yem ithalatı ve transit naklini yasaklandığını bildirdi.

Veterinerlik İdaresi kontrolünden geçen diğer malların Rusya’dan “veterinerlik ve sıhhi kontrol ve gözetimi tabi olan malların Ukrayna’ya ithalatına ilişkin veteriner şartlarına uygun olarak” ithal edilmesi gerekecek.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı, nakliyatçıları Rusya’dan veya Rusya’ya mal naklinde bu bilgiyi göz önünde bulundurmaları tavsiyesinde bulundu.

Ukrayna İşverenler Federasyonu, 14 Ağustos tarihinden itibaren Rusya tüm Ukrayna ürünlerinin ithalatını bloke ettiğini bildirmişti.

15 Ağustos tarihinde Rusya Hükümeti Ukrayna ithalatını düzenlemeye ilişkin kararlar almadığını ve bu gümrük idarelerinin yetkisi olduğu kaydetti. Aynı gün Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, hükümeti Rusya’ya Ukrayna mallarının hracatıyla ilgili durumu çözme talimatı verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.