SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna vatandaşlarının Rusya’da vizesiz bulunma süresi uzatılacak

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2014 15:18
Haber Güncellenme Tarihi: 14.07.2014 14:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna vatandaşlarının Rusya’da vizesiz bulunma süresi uzatılacak

Rusya Federal Göç Servisi Başkanı Konstantin Romodanovskiy, Ukrayna vatandaşlarının, Rusya Federasyonu’nda bulunma süresini uzatabileceğini ifade etti.

Konstantin Romodanovskiy, 14 Temmuz tarihinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Avrupa Bürosu Müdürü Vincent Cochetel’le yaptığı görüşme sırasında “Şimdi Ukrayna vatandaşları Rusya’da 90 gün vizesiz kalabiliyor. 90 günlük süre sona erdikten sonra Rusya Federal Göç Servisi’ne başvuran vatandaşların vizesiz bulunma süresinin Rusya’dan çıkış yapmadan daha 180 güne uzatılmasına ilişkin talimat verdim. Ukrayna’daki zor durumu dikkate alıyoruz” dedi.

Romodanovskiy, Ukrayna’nın doğusunda durumun gerginleşmesi halinde, yaklaşık 500 bin Ukrayna vatandaşının mülteci statüsü ya da Rusya’da geçici barınak için başvurabileceğini ileri sürdü.

Konstantin Romodanovskiy, 30 bin Ukrayna vatandaşının mülteci statüsü ya da geçici barınak için Rusya Federal Göç Servisi’ne başvurduğunu savundu.

Romodanovskiy, “490 bin kişi dediğimizde, olabilecek sayıdan bahsediyoruz. Böyle bir şey olmayacağını umut ediyoruz, ancak bir realistiz ve böyle bir şey olabileceğini anlıyoruz” dedi.

1 Ocak 2014 tarihinde, Ukrayna’nın da dahil olduğu Rusya’yla vizesiz rejim uygulama anlaşması olan ülkelerin vatandaşlarının Rusya’da bulunma süresinin yarım yılda 90 gün ile sınırlandırılmasına ilişkin yasa tasarısı yürürlüğe girdi. Yani, vizesiz rejim uygulanan ülkenin vatandaşları Rusya’da 3 ay vizesiz kalabiliyor, ardından  Rusya’ya 3 ay giriş yapamıyor. Rusya’da bulunma süresini uzatmak için yabancı ülke vatandaşı çalışma izni, geçici ikamet izni gibi Rusya’da bulunma izni alması gerekiyordu. Böyle karar, Rusya’da akrabaları yaşayan yabancı ülke vatandaşları tarafından ve insan hakları savunucuları tarafından eleştirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.