SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'yı geniş yelpazede ele alan derleme eser yayınlandı

Ukrayna’nın tarihi, sosyo-kültürel ve siyasi yapısını ele alan "Ukrayna" başlıklı kitap, Atatürk Araştırma Merkezi tarafından yayınlandı.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2024 12:06
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2024 12:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'yı geniş yelpazede ele alan derleme eser yayınlandı

Ukrayna’nın tarihi, sosyo-kültürel ve siyasi yapısını ele alan "Ukrayna" başlıklı kitap, Atatürk Araştırma Merkezi tarafından yayınlandı. Kitap, İsmail Aydıngün ve Valerıy Morkva editörlüğünde derlenirken bölümleri, Abdullah Üstün, Ayşegül Aydıngün, Erman Şan, Fatih Dönmez, Filiz Tutku Aydın, Heorhıy Kasyanov, İbrahim Muradov, Muhammet Şen, Murat Yaşar, Natalya Şlıhta, Oleksandr Halenko, Onur Uraz, Sait Ocaklı, Sezai Özçelik, Turgut Tuncel, Ufuk Aykol, Valeriy Morkva, Viktor Horobets yazdı.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna tarihine ilişkin yayınlanan kitapla ilgili, "Ukrayna’nın tarihi, sosyo-kültürel ve siyasi yapısı hakkında birçok konuyu detaylıca ele alan akademik derleme yayınlandı. Ukrayna hakkında bilgi edinmek veya mevcut bilgilerini derinleştirmek isteyenlere tavsiye ederim!" açıklamasını yaptı.

"UKRAYNA" ESERİ NE ANLATIYOR?

Bu kitap, Türkiye’deki okurlara Karadeniz’in kuzeyindeki komşusu Ukrayna’yı daha yakından tanıtmanın yanı sıra Ukrayna’da son yıllarda yaşanan gelişmeleri tarihsel arka planın ışığında anlatmayı amaçlamaktadır.

Kitap, günümüzde Ukrayna tarihinin Rus yorumlarına karşı Türk okuyucuya Ukrayna tarihinin önemli olaylarına ilişkin Rus anlatılarıyla çarpıtılmamış bir Ukrayin perspektifi iletebilmeyi amaçlıyor. Ukrayna’yı Türk okuyucuya tanıtma/anlatma amacında olan bu kitap, Ukraynalı ve Türk bilim insanlarının ortak çalışmalarının ürünü olarak ortaya çıktı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.