SON DAKİKA
Hava Durumu

Ümerov: Kırım mahkemeleri için masumiyet karinesi mevcut değil

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki bir bankada “aşırıcı” olarak nitelendirildiğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2016 20:39
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2016 20:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ümerov: Kırım mahkemeleri için masumiyet karinesi mevcut değil

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki bankaların kullandığı programda “aşırıcı” olarak nitelendirilerek bloke edildiğinden dolayı adına herhangi bir banka işleminin gerçekleştirilmesinin imkansız olduğunu bildirdi.
 
İlmi Ümerov, işgal edilen Kırım’daki bir banka için “aşırıcı” olduğunu, bu bilgiyi kendisini idari suç işlediğinden ötürü suçlu bulan sözde Bahçesaray mahkemesinin verdiği para cezasını ödemek istediği zaman banka görevlisinden öğrendiğini anlattı.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı şu açıklamada bulundu:

“9 Kasım tarihinde sözde Kırım Yüksek Mahkemesi, sözde Bahçesaray Bölge Mahkemesi’nin benim idari yasaları ihlal ettiğim ile ilgili kararını onadı ve para cezası kesti. Avukatıma para cezasını ödeme görevini verdim. Avukat Bahçesaray’daki bankaya gitti, ancak ödeme işlemi bir nedenden dolayı gerçekleştirilmedi. Avukat beni arayarak durumu anlattı… Ardından paraların havale edilmesi gereken hesap numarasını ve işgalcilerin pasaportunu bu kez kızıma verdim, ama ödeme işlemi yine gerçekleştirilemedi. Kızım, bankaya gelmemi istedi. Bahçesaray küçük bir şehir, bundan dolayı birkaç dakika sonra bankadaydım. Ama bu da yardımcı olmadı. Yönetime danışan banka görevlisi özür dileyerek adıma herhangi bir banka işleminin gerçekleştirilmesinin imkansız olduğunu, İlmi Ümerov’un programlarında “AŞIRICI” olarak bloke edildiğini anlattı… İyi ki işgal edilen Kırım’daki bankaların sağladığı hizmeti kullanmıyorum ama işgalcilerin kestiği bir ceza var, onu nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum. Son ödeme tarihi 9 Ocak…
 
Not: 2016 yılının Mayıs ayında bana karşı “aşırıcılık” maddesine göre uydurma bir dava açıldı, günümüzde soruşturma devam ediyor, belgeler mahkemeye gönderilmedi… Bunları mahkemenin masumiyet karinesiyle ilgili olarak söylüyorum…”

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 12 Mayıs 2016 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u gözaltına almıştı.
 
Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, FSB’nin İlmi Ümerov’a karşı dava açtığını bildirerek, Ümerov’un Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik çağrılar ve eylemlerde bulunmasından şüphelenildiğini ileri sürünce, Ümerov hakkında ev hapsi kararı verilmiş ve evinde arama yapılmıştı.
 
17 Temmuz tarihinde İlmi Ümerov, Kremlin’in kontrolü altında bulunan Akmescit’in Kievskiy Bölge Mahkemesi’ne hakkında dava açılması kararına itiraz dilekçesi verdiği bildirildi. Ayrıca Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) soruşturma görevlisinin adına gönüllü olarak psikiyatrik ekspertiz yapmayı reddettiği ile ilgili dilekçe gönderdiğini bildiren İlmi Ümerov, bu ekspertizi kişiliğini itibardan düşürme ve iş itibarini küçük düşürme girişimi olarak değerlendirdiğini belirtti. Akmescit’in sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 20 Temmuz tarihinde yaptığı duruşmada, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un aleyhine dava açılmasını öngören karara itiraz dilekçesini inceleyerek haklı bulmadı.
 
Akmescit’in sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi’nde 11 Ağustos tarihinde İlmi Ümerov’un psikiyatri kliniğine kapatılması ile ilgili dilekçe incelendi. Duruşma sırasında tansiyonu yükselen İlmi Ümerov için ambulans çağrıldı. Tansiyonunun 220/100 kadar yükseldiği için kalp krizi geçirme riski olduğundan dolayı İlmi Ümerov, duruşma salonundan hastaneye kaldırıldı.
 
Ardından avukat Nikolay Polozov, “Hakim Rube, İlmi Ümerov’u adli psikiyatrik muayeneye göndermeye karar verdi” diye bildirdi.
 
18 Ağustos tarihinde ise Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’u yasadışı şekilde, baskı kullanılarak hastaneden taburcu ederek psikiyatri kliniğine götürdü.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov ancak 7 Eylül tarihinde psikiyatri kliniğinden serbest bırakıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.