SON DAKİKA
Hava Durumu

Vladimir Litvin: 2009 devlet Bütçesi 25 Aralık’ta kabul edilebilir

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2008 15:21
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2008 15:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Vladimir Litvin: 2009 devlet Bütçesi 25 Aralık’ta kabul edilebilir
Ukrayna parlamentosu olan Verhovna Rada Başkanı Vladimir Litvin, 21 Aralık günü Kiev’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’da bir yıl boyunca devam eden siyasi kriz yüzünden bir türlü kabul edilemeyen 2009 Devlet Bütçesinin Perşembe günü Verhovna Radada kabul edilebileceğini bildirdi.
Litvin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada  “Pazartesi- salı günleri (22- 23 Aralık) 2009 bütçe projesinin Verhovna Radaya geleceğini ümit ediyoruz. Bütçe konusunda çok tartışmalar olabilir, ama sonunda 2009 yılının bütçe projesi kabul edilecek. Bütçe projesi Bütçe Komitesinde ve diğer komitelerde görüşüldükten sonra aşağı yukarı Perşembe günü bütçe taslağının kabul edilmesi konusunda çalışmalara başlamamız lazım. Çünkü zamanımız yok artık saat sayımı başladı” dedi.
Litvin, Bütçenin kabul edilmesi için en büyük sorun dolar kurunun belirsiz olduğunu söyledi. Litvin, bütçenin kabul edilmesi için en az en yakın 6 ay için dolar kurunun bilinmesi gerektiğini kaydetti.
Ukrayna Verhovna Radası Yuliya Timoşenko Bloku (BYuT) ile Bizim Ukrayna Halk Özsavunması (NUNS) arasında kurulan Demokrat Koalisyonun düştüğü 3 Eylül’den beri 2009 Devlet Bütçesini bir türlü kabul edilmiyordu.
9 Aralıkta NUNS, BYuT ve Litvin Bloku arasında üçlü koalisyon kurulduktan sonra bütçenin kabul edilmesi imkanı elde edildi. Ancak şu anda dolar kurunun istikrarsız olması bütçe projesinin kabul edilmesini zorlaştırıyor.
Litvin, 21 Aralık günü gazetecilere yaptığı açıklamada üçlü koalisyon kurulduktan sonra hükümette değişiklikler yapılıp yapılmayacağı konusunda çalışmalara değinirken “Ukrayna Verhovna Radasının hükümete çalışma imkanını sağlaması yönünde elinden gelen her şeyi yapması için hem hükümette, hem Mali Fon yönetiminde kadro değişikliklerin yapılması yönünde pratik hareketler yapması lazım” dedi.
Saide Acımambetova- İlyas Ali
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.