SON DAKİKA
Hava Durumu

Yanukoviç, dünyanın en çok yolsuzluk yapanlar arasında

Ukrayna’nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, dünyanın en çok yolsuzluk yapan kişi ve kurumlar arasında 3. sırada yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 23.12.2015 17:57
Haber Güncellenme Tarihi: 23.12.2015 17:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yanukoviç, dünyanın en çok yolsuzluk yapanlar arasında

Ukrayna’nın eski devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, dünyanın en çok yolsuzluk yapan kişi ve kurumlar arasında 3. sırada yer aldı.
 
Transparency International (Uluslararası Şeffaflık Örgütü) sitesinde 23 Aralık tarihinde yapılan açıklamada, “Listenin birinci sırasında 8447 oy alan Brezilya’nın devlet şirketlerinden Petrobras şirketi, ikinci sırada 5372 kullanıcının oy verdiği Dominik Cumhuriyeti senatörü Felix Bautista ve 5172 kişinin oy verdiği Viktor Yanukoviç yer alıyor” denildi.
 
Yapılan açıklamada yer alan bilgiye göre www.unmaskthecorrupt.org sitesinde yapılan oylamada ilk 2 sırada yer alan kişi ve kurumların faaliyetleri dünyanın en yetkin dedektifleri tarafından incelenecek. Oylamanın devam ettiği 15 gün içinde (9-23 Aralık tarihleri arasında) 5 binden fazla kişi, Ukrayna’nın devrik Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in yolsuzluk eylemlerinin incelenmesi için oy verdi. Oylama 10 Şubat tarihine kadar devam edecek.
 
Ukrayna’da hakkında birçok dava açılan ve İnterpol tarafından aranan Viktor Yanukoviç, 22 Şubat 2014 tarihinde Kiev’den kaçmıştı ve şimdi Rusya’da bulunuyor.
 
Ukrayna Parlamentosu ayrıca 4 Şubat tarihinde Viktror Yanukoviç’in Ukrayna Cumhurbaşkanı unvanının iptal edilmesine ilişkin kanunu kabul etmişti. Söz konusu kanun tasarısının açıklama yazısında, Yanukoviç’in 25 Şubat 2010 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı olarak seçildiği hatırlatılmakta. Ukrayna Parlamentosu, 22 Şubat 2014 tarihinde Yanukoviç’in Anayasaya aykırı bir şekilde Anayasal sorumluluklarını yerine getirmekten vazgeçtiğini tespit etmişti.
 
Ukrayna Başsavcılığı'nın başvurusu üzerine Kiev Mahkemesi Ocak 2015'te Yanukoviç hakkında tutuklama kararı çıkardı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.