SON DAKİKA
Hava Durumu

Yemen İç Savaşı'nın çözümünde yeni adım

Katar Dışişleri Bakanı Abdurrahman Al Sani ile Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, Yemen'deki son gelişmeleri görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2016 12:19
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2016 12:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yemen İç Savaşı'nın çözümünde yeni adım

Katar Dışişleri Bakanı Abdurrahman el-Sani ile Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, Yemen'deki son gelişmeleri görüştü.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Katar Dışişleri Bakanı Muhammed'in başkent Doha'da BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed ile bir araya geldiği, görüşmede Yemen'deki son gelişmeleri ve siyasi çözüm konularını ele aldıkları belirtildi. Görüşmenin ayrıntılarına dair herhangi bir bilgi verilmedi.

Bilindiği gibi BM arabuluculuğunda Kuveyt'te yapılan Yemen barış müzakereleri 6 Ağustos'ta askıya alınmış, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde 25 Ağustos'ta yaptığı bir toplantının ardından Yemen krizinin çözümü için "yeni bir plan ve yöntem" belirlediklerini açıklamıştı.

Yeni plana göre  Husilerin de katıldığı ulusal birlik hükümetinin oluşturulması, Husilerin başkent Sana'a'dan çekilmesi ve ülkedeki ağır silahların üçüncü bir tarafa tesliminin öngörüldüğünü söyleyen Kerry, BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed'in yakında bu kapsamda görüşmelere başlayacağını açıklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.