SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni koalisyon tamam mı?

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2008 17:59
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2008 17:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yeni koalisyon tamam mı?
Bizim Ukrayna Halk Özsavunması (NUNS) temsilcisi Taras Stetskiv bugün (9 Aralık) gazetecilere yaptığı açıklamada NUNS, Yuliya Timoşenko Bloku (BYuT) ve Litvin Bloku arasında görüşmelerin hemen başlayacağını, ancak koalisyonun bugün kurulmayacağını bildirdi.
Stetskiv, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bugünün sonuna kadar bizim koalisyon kurmaya yetişmemiz zor. Ancak biz bunu en kısa zamanda yapmaya çalışacağız” dedi.
Bugün NUNS parti grubu toplantısında NUNS, BYuT ve Litvin Bloku arasında koalisyon kurulması kararı kabul edildi. Stetskiv “NUNS, BYuT ve Litvin Bloku arasında koalisyon kurulması kararı toplantıda bulunan 61 milletvekillinin 55’ i destekledi. Alınan kararla parti grubu başkanı BYuT ve Litvin bloku parti gruplarına bu koalisyonun kurulması talebiyle başvurmak ve bunlarla koalisyon kurma konusunda görüşmelere başlatmakla görevlendirildi” dedi.
NUNS ve BYuT’tan oluşan ve “demokrat koalisyon” adını taşıyan eski koalisyon 3 Eylül günü Cumhurbaşkanı yanlısı siyasi güç NUNS’un koalisyondan çıkmasıyla düştü. NUNS milletvekillerinin koalisyondan çıkma nedeni 2 Eylül günü yapılan Verhovna Rada toplantısında BYuT’un Bölgeler Partisi ile ortak olarak Cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan kanun tasarılarını kabul etmesi oldu. Yeni koalisyon bugüne kadar kurulamazken BYuT, NUNS’u Litvin Blokunun katılımıyla üçlü koalisyon kurmaya çağırıyordu. BYuT lideri ve Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko, 26 Kasım günü NUNS üyelerini 29 Kasım günü yapılan NUNS toplantısında üçlü koalisyonun kurulmasını desteklemeye çağırdı. Ancak bu olmayınca BYuT ile Bölgeler partisi arasında koalisyon kurulması konusu gündeme geldi. Bölgeler Partisi lideri Viktor Yanukoviç 4 Aralık günü yaptığı açıklamada bu koalisyonun kurulması üzerinde çalıştığını bildirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, BYuT ile Bölgeler Partisi arasındaki koalisyonun anayasayı değiştirme üzerinde çalışacaklarını, bundan dolayı bu koalisyonun Ukrayna demokrasisi için tehlikeli olacağını öne sürdü.
Öte yandan bugün saat 10.00’da başlayan Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada toplantısında 12 Kasım günü görevine son verilen Verhovna Rada eski Başkanı Arseni Yatsenyuk’un yerine yeni Verhovna Rada seçimleri konusunun görüşülmesi planlanıyordu. Ancak 7 dakika süren toplantıya yeni Parlamento Başkanı adayı ve yeni koalisyon üzerinde çalışmalar yapılması amacıyla parlamento toplantısına saat 16.00’ya kadar ara verildi.
Osman Bayramaliyev/ QHA  


QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.