SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeşil adamlar: Kırım'ı işgal eden Rus birlikleri belirlendi

Ukrayna Askeri Savcılığı, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin hangi birliklerinin 2014 yılında Kırım’ın işgalini gerçekleştirdiğini tespit etti.

Haber Giriş Tarihi: 03.10.2016 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 03.10.2016 09:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yeşil adamlar: Kırım'ı işgal eden Rus birlikleri belirlendi

Ukrayna Askeri Savcılığı, Kırım'ın işgalini gerçekleştiren ve armasız yeşil kamuflajlı üniformaları nedeniyle "yeşil adamlar" olarak  adlandırılan askerlerin Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin hangi birlik ve üslerinde kayıtlı olduğunu tespit etti.
 
Konuyla ilgili Ukrayna’nın bir radyosuna konuşan Askeri Savcı Ruslan Kravçenko, 2014 yılında Kırım’ın işgali ile ilgili açılan davada hangi Rus birliklerin geçtiğini açıkladı.
 
Ruslan Kravçenko, “Soruşturma sırasında Kırım’ın işgalini gerçekleştiren askerlerin kim olduğu tespit edildi ve şimdi bundan güvenle konuşabilmem için yeterince kanıt toplandı. Kırım’ın işgalini gerçekleştiren Rus birlikler arasında, 31. hava indirme tugayı, 45. özel alay (28337 numaralı askeri üs), 18. motorlu piyade tugayı, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin Güney askeri bölgesinin 58. ordusu, 98. hava indirme tümeni (65451 numaralı askeri üs), 76. hava indirme tugayı, Rusya barış güçlerinin 15. motorlu piyade tugayı (90600 numaralı askeri üs) askerleri yer aldı” diye kaydetti.
 
Askeri Savcı Kravçenko, Rus askerlerin işgal sırasında kullandığı askeri araçlar ve üniformalarının, armaları silinerek önceden hazırlandığını belirtti.
 
İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini özgürce tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.