SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunanistan’dan küstah Türkiye çıkışı

Midilli Belediye Başkanı Spirnos Galinos'un Türkiye'den gelen göçmen sayısında artış olduğunu belirterek, Türkiye'yi Avrupa Birliği ile imzaladığı göçmen anlaşmasını ihlal etmekle suçladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2017 10:14
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2017 10:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunanistan’dan küstah Türkiye çıkışı

BBC Türkçe'nin haberine göre, Galinos "Türkiye göçmenleri durdurmak istediğinde bunu yapabiliyor ve yapıyor da… Ama açık ki Türkler şu an anlaşmanın gerekliliklerini yerine getirmiyor" ifadelerini kullandı.

 Midilli Belediye Başkanı şu an adada 5 bin göçmen bulunduğunu, bunun adanın kapasitesinin iki katı olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği'nin Dublin Anlaşmasına göre göçmenler sığınma başvurularını ilk ayak bastıkları Avrupa ülkesinde yapmak zorunda. Anlaşma uyarınca, Yunanistan 'a ulaşan mültecilerden sığınma başvuruları reddedilenler Türkiye'ye geri gönderiliyor.

Türkiye, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerinde vizesiz seyahat kolaylığı karşılığında Yunanistan'daki göçmenleri geri almayı kabul etmişti.

AB ise bunun için 72 koşul öne sürdü. Bunların arasında terörle mücadele yasalarının Avrupa standartlarına uygun hale getirilmesi de bulunuyor. Türkiye'de çoğunluğu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 3 buçuk milyon göçmen bulunuyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.