SON DAKİKA
Hava Durumu

Zongundak - Skadovsk feribot seferleri yeniden başlıyor

Bugün üç senelik aradan sonra Zongundak - Skadovsk arası feribot seferleri tekrar başlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2015 16:41
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2015 15:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zongundak - Skadovsk feribot seferleri yeniden başlıyor

Ön bilgilere göre 9 Aralık saat 12 ile 13 arasında Türkiye Zonguldak’tan gelecek olan ilk feribot bekleniyor. Şimdilik feribotun ilk test gelişi, ardından feribotun her hafta Zonguldak-Skadovsk-Zonguldak seferini yapacağını planlanıyor.

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda Zonguldak-Skadovsk arasında haftada birkaç kez gerçekleştirilen feribot seferlerinin her birinde 80 civarında TIR taşınmakta ve Türkiye’den Ukrayna başta olmak üzere Rusya, Belarusya ve Kazakistan’a karayolu ile giden yüklerin lojistiğinde Evpatoria limanı ile beraber önemli bir rol üstlenmekteydi.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’den iki ve bir de yabancı olmak üzere üç firma bu hatta çalışıyordu. 2006 yılından beri teknik iyileştirilmesi yönünde ciddi bir çalışmanın yapılmadığı liman, 2014 yılındaki Kırım olaylarının olumsuz etkileri sonucunda bir süredir kapalı bulunmaktaydı.

Liman idaresi kendi imkanları ile geçtiğimiz yıllarda derinliği 6 m.’ye çıkarıp, Skadovsk limanının mevcut teknik altyapısı ile feribotları tekrar kabul etmeye hazır olduğunu, ilerleyen günlerde feribot seferlerinin daha verimli çalışması için limanın teknik altyapısının iyileştirilmesinin planlandığını ve bu amaç için projelerin bir kısmının hazır olduğunu vurgulamıştı. Türk feribot işletmecileri ile 2014 Aralık ayından beri görüşmelerinin devam ettiğini açıklayan Andrey Amelin, Skadovsk limanındaki tüm resmi organlarında (sınır muhafaza, gümrük idaresi, SES ve diğer) seferlerin başlaması durumunda hazır olduklarını ve Türk feribot işletmecilerinden gelecek cevabı beklediklerini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.