SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'den ABD'ye sert Kuzey Kore uyarısı

Çin Komünist Partisi, Kuzey Kore-ABD arasındaki gerilimin savaşa dönüşmesi halinde alacağı tavır hakkında açıklama yaptı

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2017 09:50
Haber Güncellenme Tarihi: 12.08.2017 09:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'den ABD'ye sert Kuzey Kore uyarısı

Çin’in resmi yayın organı Global Times’ta yer alan bir köşe yazısında,  ABD ve Kuzey Koreli yetkililerin açıklamalarının, Kore yarımadasında tansiyonun artarak devam edeceği sinyalleri verdiği ifade edildi.

"ÇİN'İN ÇIKARLARI ZARAR GÖRÜRSE.."

Pekin yönetiminin, Pyongyang ve Washington'a yaptığı çağrılara rağmen, gerilimin tırmandığı değerlendirmesi yapılan yazıda, "Çin, eğer bölgede kendi  çıkarlarına zarar veren olursa buna sıkı bir şekilde cevap vereceğini tüm  taraflara açık bir şekilde ifade etmelidir." ifadesi kullanıldı.

"REJİM DEĞİŞİKLİĞİNE İZİN VERMEYİZ"

Yazıda, "Eğer ilk Kuzey Kore, balistik füzelerle ABD topraklarını hedef alır da Washington buna misilleme yaparsa, Pekin yönetimi tarafsız kalacaktır. Eğer ABD ve Güney Kore, ilk ateş açan taraf olur da Kore yarımadasında rejim değişikliğine kalkar, bölgedeki siyasi yapıyı değiştirmeye girişirse Çin, buna izin vermeyecektir." ifadeleri yer aldı.

Çin'in, Kore yarımadasında nükleer faaliyetlere de savaşa da karşı olduğu vurgulanırken, Pekin'in, çıkarlarının bulunduğu bölgede istikrarı bozacak  her türlü eylemin karşısında olacağı kaydedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.