SON DAKİKA
Hava Durumu

“DAEŞ Avrupa'daki saldırılar için Avrupalı cihatçı eğitiyor”

İngiliz basınında DAEŞ terör örgütünün Avrupa'da saldırılar düzenleyecek bir "saldırı timi" kurduğu öne sürüldü. Haber yakalanan Avrupalı bir DAEŞ üyesinin verdiği bilgilere dayandırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2017 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2017 16:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“DAEŞ Avrupa'daki saldırılar için Avrupalı cihatçı eğitiyor”

İngiliz Sunday Times gazetesi, Suriye'de yakalanan Avrupalı bir DAEŞ militanı ile yaptığı söyleşiye dayanarak örgütün Avrupa'daki saldırı planlarına ilişkin önemli iddialarda bulundu. Gazetenin haberine göre DAEŞ, Avrupa'da saldırı düzenlemesi planlanan militanları Suriye'deki bir kampta eğitiyor. Haberde 'saldırı timinin' DAEŞ topraklarına yeni gelen Avrupalılar arasından seçilenlerden oluştuğuna yer verilirken, eğitimi tamamlayanlar arasında örgüte Almanya'dan katılan kişiler de olduğu belirtildi.

Gazetenin haberinde, cihatçıların yedi aylık eğitim süresince aşırı koşullarda fiziksel testlere tabi tutuldukları, bomba yapımını öğrendikleri ve ideolojik eğitimden geçirildikleri belirtildi.

Saldırı timinin hala aktif olduğunun belirtildiği haberde, Avrupalı cihatçıların Avrupa'ya sızdıkları rotanın Şubat ayına kadar açık olduğu öne sürüldü.

 

"Yaklaşık 50 saldırgan eğitildi"

Gazetenin söyleşi yaptığı DAEŞ üyesi söz konusu bilgileri, DAEŞ 'ın üst düzey komutanlarından biri olan eniştesinden edindiğini söyledi. DW Türkçe’nin haberine göre DAEŞ üyesinin, kendisinin örgüt için çalıştığı iki buçuk yıl içinde Avrupa'da saldırı düzenleyecek yaklaşık 50 cihatçının eğitildiğini aktardığı, Avrupa'da ve Lübnan'da saldırı düzenleme planları olduğunu söylediği belirtildi.

DAEŞ üyesinin Paris ve Brüksel saldırganları arasındaki cihatçıların da sözkonusu kamplarda eğitildiğini anlattığını belirten gazete, bu bilginin Avrupa ve ABD terörle mücadele birimlerinin bilgileriyle örtüştüğünü de ekledi.

2015'in Kasım ayında Paris'te ve 2016'nın Mart ayında Brüksel'de DAEŞ tarafından düzenlenen saldırılarda 160'tan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.