SON DAKİKA
Hava Durumu

Fırlatılan Göktürk-1 uydusundan ilk sinyal alındı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını gidermek amacıyla hazırlanan Göktürk-1 uydusu fırlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2016 22:59
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2016 23:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fırlatılan Göktürk-1 uydusundan ilk sinyal alındı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını gidermek amacıyla hazırlanan Göktürk-1 uydusu fırlatıldı.

Milliyet'in haberine göre Göktürk-1 uydusu, Fransız Guyanası'ndan fırlatıldıktan 68 dakika sonra uydudan ilk sinyal alındı. Uydunun coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü sağlayacağı, TSK'nın hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacağı ifade ediliyor.

Uydunun montaj ve entegrasyon faaliyetlerinin proje yüklenicisi Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa'nın Cannes şehrindeki tesislerde gerçekleştirdiği belirtilirken yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor. Fotoğraf ve görüntüler daha sonra uydudan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktarılacak. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Hava Kuvvetleri  Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı tesislerinde düzenlenen törende fırlatma anının canlı olarak seyredildiği kaydedildi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu'nun da katıldığı törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göktürk-1'in bugüne kadar fırlatılan en gelişmiş görüntüleme uydusu olduğunu ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.