SON DAKİKA
Hava Durumu

İran "Suriye'de uzun menzilli füze fabrikası kuruyor" iddiası

İsrail medyası, Ortadoğu'yu karıştıracak iddiayı gündeme taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2017 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2017 12:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran "Suriye'de uzun menzilli füze fabrikası kuruyor" iddiası

Basında yer alan bilgiye göre, İran'ın, Suriye'nin kuzeybatısında uzun menzilli füze üretmek için fabrika kurduğu iddia edildi. Fabrikanın uydu görüntüleri yayınlandı.

İsrail'in Kanal 2 televizyonunda yayınlanan haberde İran'ın,  Suriye'nin Akdeniz sahilinde bulunan Banyas kasabasında uzun menzilli füze  üretmek için tesis inşa ettiği öne sürüldü.  İsrail'e ait bir uydudan alındığı ve Banyas'a ait olduğu iddia edilen  fotoğraflara da yer verilen haberde, üretilecek füzelerin bu fotoğraflarda yer  alan tesislerden bazılarında saklanacağının anlaşıldığı ileri sürüldü.

Haberde ayrıca İran'ın başkenti Tahran yakınlarından alındığı ifade  edilen uydu fotoğraflarıyla, Banyas'tan alındığı belirtilen uydu fotoğraflarında  görünen tesisler karşılaştırılarak, bunlar arasında güçlü bir benzerlik olduğu  kaydedildi. İsrail hükümeti "İran'ın Suriye'de etkinliğini artırmasının kendileri  için kırmızı çizgi" olduğunu belirtiyor. Başbakan Binyamin Netenyahu geçen ay yaptığı bir açıklamada, "İran ve  vekillerine, genel olarak Suriye'de, özel olarak da Suriye'nin güneyinde askeri  bir varlık kurma imkanı sağlanmamalı." demişti.

İsrail'in, sınırları ötesinde yaşanan gelişmeleri takip etmeye ve  kırmızı çizgilerini muhafazaya devam edeceğini kaydeden Netanyahu, bu kırmızı  çizgileri ise "Hizbullah ya da İran güçlerinin Suriye'de güçlenmesini, özellikle  de hassas silahlar elde etmesini önlemek", "bu güçlerin İsrail sınırı boyunca  sahada varlık göstermesine engel olmak" ve "İran'ın genel olarak Suriye'nin  tamamında askeri varlık kurmasını engellemek" şeklinde sıralamıştı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.