SON DAKİKA
Hava Durumu

Kanada Donbas’taki BM barış gücüne destek verdi

Kanada, Ukrayna’nın Donbas bölgesinin geneline Birleşmiş Milletler barış gücünün yerleştirilmesini destekledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.09.2017 11:09
Haber Güncellenme Tarihi: 21.09.2017 11:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kanada Donbas’taki BM barış gücüne destek verdi

Kanada, Ukrayna’nın doğusunda işgal edilen bölgelerin genelinde Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün yerleştirilmesini destekliyor.
 
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 72. dönem toplantısı çerçevesinde, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimklin New York’ta Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland ile bir araya geldi.
 
Görüşme esnasında taraflar, Ukrayna ve Kanada arasındaki işbirliğini ve Donbas’ın işgal edilen bölgelerinde Birleşmiş Milletler barış misyonunun yerleştirilmesi konusunu ele aldı.159538Pavlo Klimkin, BM barış misyonunun, Rusya ile sınırın, Ukrayna yönetiminin kontrolü altında olmayan bölgesi dahil Lugansk ve Donetsk illerinin işgal edilen bölgelerinin genelinde faliyet göstermesi gerektiğini vurguladı. Kanada temsilcisi, bu konuda Ukrayna’yı desteklediğini kaydetti.
 
Daha önce bildirildiği gibi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun toplantısına katılmak için gittiği New York’ta Avrupa Biriliği (AB) ülkeleri liderleri ile bir araya gelerek, Ukrayna’nın Donbas bölgesine barış gücünün gönderilmesi, Kırım’ın işgaline son verilmesi ve Rusya’ya yönelik yaptırım rejimini değerlendirdiler.
 
Petro Poroşenko bu konuyu görüşmek için Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir araya geldi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.