SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Hanlığı Tarihindeki Savaşlar kitabı okurlarını bekliyo

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2013 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2013 15:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Hanlığı Tarihindeki Savaşlar kitabı okurlarını bekliyo

Tercüman Yayınevinde tarihçi ve yazar Gülnara Abdulayeva’nın “Kırım Hanlığı Tarihindeki Savaşlar” adlı kitabı 15 Ağustos’ta kamuoyuna tanıtıldı.

tarihçi Gülnara Abdulayeva okurlarla yapılan sohbet sırasında kendisinin özel merak konusu olan Kırım Hanlığı dönemi araştırmaları konusunda bilgi verdi ve yazdığı 3. kitap olan “Kırım Hanlığı Tarihindeki Savaşlar” kitabını tanıttı.

Yazarla sohbete bilim, kültür, eğitim ve basın çevresinden çok sayıda Kırım Tatarı katıldı.

300 sayfalık “Kırım Hanlığı Tarihindeki Savaşlar” kitabında Kırım Hanlığı’nın en önemli savaşlarıyla ilgili makaleler yer alıyor ve geniş okur kitlesini hedefliyor.

Gülnara Abdulayeva, “Bu kitap bir roman kitabı, bilimsel çalışma veya sosyo-politik konulu yapıt değildir. Kırım Hanlığı Tarihindeki Savaşlar kitabını hazırlama fikri dergilere 8 makale yazınca ortaya çıktı. Bir kadın için garip olabilir ama beni savaşların akışı, olaylar ve savaşa katılan taraflar ilgilendirmeye başladı. Kırım Hanlığı tarihinin en ilginç ve ilgi çekici konularından birisi seferler, savaşlar, savaşların nedeni, akışı ve sonuçlarıdır. Şimdiye kadar Kırım Hanlığı’nın tüm ünlü savaşlarını bir arada toplayan herhangi bir kitap yayımlanmadı. Kırım Tatarlarının savaş tarihini tam olarak aydınlata iddiasını öne sürmeden bu kitap kısmen bu boşluğu doldurmaktadır” dedi.

Kitapta Larichesse Müzesi koleksiyonunda bulunan resimlerden kullanıldu. Gülnara Abdulayeva, kitabın basımında verdiği destekten dolayı Fikret Memetov’a teşekkür etti.

Tanıtımın ardından okurlar yazarla tanışma ve kitabını imzalatma imkânını buldu. Rusça yazılan kitap, Tercüman Yayınevinde satışa sunuldu.

Nara Narimanova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.