SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: Kırım’da Rusya’nın 6 savaş başlığı var

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ın Rusya’nın dev askeri üssüne dönüştürülmesinin boyutlarını anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2018 08:53
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2018 12:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: Kırım’da Rusya’nın 6 savaş başlığı var

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği Kırım’ı büyük askeri üsse dönüştürdüğünü ve yarımadada nükleer silah konuşlandırdığını ifade etti. Kırım dev bir askeri üsse dönüştü
 
Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü 26 Şubat tarihinde, Kırım Haber Ajansı (QHA), Hayat Radyosu, “Kanal 5” ve “Kırım.Hakikat”ın ortaklaşa düzenlediği “Direnişin 4 Yılı” isimli yayın maratonuna katılan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ın gerçekten dev bir askeri üsse dönüştüğünü belirtti.
 
Kırımoğlu, “Bizim için en acı verici şey, böylece ekolojiye zarar getirilmesidir. “Tavrida” (işgalcilerin yarımadada inşaat ettiği Kerç’ten Sivastopol’e kadar uzanacak karayolu) askeri stratejik tesis inşa ederken tüm yeşillikleri kesiyorlar, bir kültürel anıta rastlarlarsa götürüyorlar. Orada her şeyi kazıp geçtiler” diye kaydetti.166855Rusya’nın Kırım’da 6 nükleer savaş başlığı yerleştirdiğini dile getiren Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Şaşırtıcı şey, ne NATO'nun ne de dış istihbaratın bilgilere sahip olmaması. Demek Kırım Tatar istihbaratı, herkesten daha mı güçlü? Her hafta Kırım’daki durum ile ilgili bilgi alıyoruz: nasıl askeri teçhizat gönderildi, nasıl hareketler yapılıyor. Bir hafta önce, yarımadada nükleer savaş başlıklarının olduğuna dair kanıtları (radyasyonun seviyesi dahil) aldım” diye kaydetti.
 
Daha önce Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, işgal edilen Kırım’da faaliyet gösteren Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) verilerine göre yarımadada 2014 yılında düzenlenen sözde referanduma nüfusun sadece yüzde 34,2’si katıldığını hatırlattı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.