SON DAKİKA
Hava Durumu

Kuzey Kore krizine Rus-Çin planı

Kuzey Kore-ABD arasındaki krize her gün yeni bir ivme kazanırken, ABD’den sonra ikinci ve üçüncü nükleer güçler Rusya ve Çin “İkili dondurma” planıyla ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2017 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2017 11:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kuzey Kore krizine Rus-Çin planı

Rusya yönetimi adına Çin meslektaşı Wang Yi ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile Çin’in dünyanın kabul edebileceği krizden çıkış planı önerdiklerini duyurdu. Rusya ile Çin arasındaki görüşmeden sonra “İkili dondurma” planı ana hatlarını yayınlayan Rusya, “Kuzey Kore krizini kuvvet kullanarak çözüme kavuşturmak mümkün değildir. Bu yüzden Rusya ile Çin krize yeni yol haritasıyla çözüm öneriyor. “İki taraflı dondurma” adını verdiğimiz öneriye göre Kuzey Kore yönetimi şartsız koşulsuz tüm nükleer silah deneylerini ve füze fırlatmaya son veriyor.

Kuzey Kore’nin atacağı bu adıma karşılık Güney Kore ile ABD bölgede askeri tatbikatlara son veriyor ve kademeli olarak askeri varlığını geri çekiyor. İki tarafın atacağı bu ilk adımlardan sonra Kuzey Kore krizi yeni baştan BM Güvenlik Konseyi gündemine getirilerek ele alınmaya başlanıyor”.

Rusya ile Çin’in Kuzey Kore krizinde ABD’nin yanında yer almayacağı yeni planla kesinlik kazanması üzerine Moskova ile Pekin’in önerisine Almanya da destek verdi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile ayrıca görüşen Alman meslektaşı Sigmar Gabriel, “Almanya, Çin ve Rusya’nın önerdiği planı destekliyor” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.