SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus Ordusu'na bağlı "Turan" güvenlik şirketi Suriye'de

Rusya'da yaşayan Kafkas ve Orta Asya Türklerinden oluşan "Turan" adındaki paralı asker/özel güvenlik şirketinin Suriye İç Savaşı'nda Rus Ordusu'na destek için sahada olduğu öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2017 16:38
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2017 17:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus Ordusu'na bağlı "Turan" güvenlik şirketi Suriye'de

Rusya'da yaşayan Kafkas ve Orta Asya Türklerinden oluşan "Turan" adındaki paralı asker/özel güvenlik şirketinin Suriye İç Savaşı'nda Rus Ordusu'na destek için sahada olduğu öğrenildi. "Turan Taburu" adındaki özel güvenlik şirketinin çoğunluğu Kırgız, Kazak, Kafkas ve Yakut Türklerinden oluşan 800 ila 1200 arasında paralı askerden oluştuğu ifade ediliyor.

Kısa bir süre önce Suriye'de Hama kırsalında görülen paralı askerlerin şu anda Palmira'da savaştığı ortaya çıktı. Şirkete bağlı paralı askerlerin Rus malı AK-74M, Amerikan yapımı M4 ve M16 gibi farklı türde piyade tüfekleriyle donatıldığı, ayrıca eski tarz Afgan Savaşı ve yeni tipte NATO kamuflajları giydikleri ifade ediliyor.

Suriye İç Savaşı 6. yılına girerken, geçmişte de bölgede paralı asker örneklerine rastlanmış olmasına rağmen, Orta Asya Türklerinden oluşan ve "Turan" ismiyle Rusya lehine savaşan böyle bir şirketin varlığı oldukça dikkat çekici olarak değerlendiriliyor. Alışkın olduğu şekilde Rus propaganda makinesi her türlü tarihsel değeri kendi çıkarları doğrultusunda öğütmeye ve kullanmaya devam ediyor. "Turan" ismini kullanarak sözde Türk milliyetçiliği vurgusu yapan şirket, Suriye'de Rus çıkarları için savaşmayı yeğliyor.

Söz konusu özel güvenlik şirketinin ambleminde Turan yazısı "Hizbullah" tarzıyla tüfek tutan el şeklinde yazılmış. Tüfek simgesinin üzerinde Emir Timur'a ait olduğu iddia edilen tarihi "Dürüstlük erdemdir" yazısı bulunurken, 3 daire şeklinin ise Timur İmparatorluğu bayrağına gönderme olduğu düşünülüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.