SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'dan İran'a 'nükleer anlaşma' çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’ın nükleer anlaşmadan çekilmeyeceğini umduklarının altını çizerek, "ABD’nin de anlaşma kapsamındaki sorumluluklarına sadık kalmasını bekliyoruz." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2017 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 16.08.2017 17:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'dan İran'a 'nükleer anlaşma' çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün 16 Ağustos'ta Bolivya Dışişleri Bakanı Fernando Huanacuni ile Moskova'da yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, ABD'nin nükleer anlaşmanın şartlarına uymaması halinde "saatler içinde" anlaşmadan çekilebileceklerine yönelik yaptığı açıklamasını değerlendiren Lavrov, "İran’ın nükleer anlaşmadan çekilmemesini umuyoruz." diye konuştu.

ABD’nin de anlaşma kapsamındaki sorumluluklarına sadık kalmasını beklediklerini ifade eden Lavrov, "ABD’nin yaptırımları, nükleer anlaşmada oluşan dengelere zarar verebilir. Özellikle çok geniş bir coğrafyayı ilgilendiren böyle bir anlaşmada yaptırım gibi kışkırtıcı davranışlardan kaçınmak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı, ABD ve Kuzey Kore arasındaki diyaloğun da son günlerde yumuşadığına işaret ederek, “Bu gelişmeyi olumlu karşılamakla beraber, tarafların artık sakinleştiğini düşünmek istiyoruz.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.