SON DAKİKA
Hava Durumu

Suriye'ye operasyonun maliyeti ne kadar?

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye düzenlediği operasyonun maliyeti askeri uzmanlara göre 240 milyon dolar seviyelerinde.

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2018 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2018 18:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Suriye'ye operasyonun maliyeti ne kadar?

Suriye'de kimyasal silah kullanımı iddialarıyla başlayan gerginlikten sonra Dünya, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamasına kilitlendi. Trump'ın "Suriye'yi vurma emri verdim" sözlerinin ardından başlayan harekat askeri uzmanlara göre 240 milyon dolar seviyelerinde bir maliyetle yapıldı.

Operasyonun başarısına ilişkin olarak taraflar farklı açıklamalar yaparken askeri uzmanlar bunun bir "sınırlı hava harekatı" olarak tanımlanması gerektiğinin altını çizdi.

ABD Savunma Bakanlığı, operasyonun ilk adımının başarılı bir şekilde tamamlandığını ve bugün başka bir harekat düzenlenmeyeceğini açıklarken, koalisyon güçlerince yapılan değerlendirmelerde hedeflerin başarılı bir şekilde imha edildiği aktarıldı.

REJİM: FÜZELERİN ÇOĞUNU İMHA ETTİK

Düzenlenen operasyonun ardından Suriye'ye yakın kaynaklar ise harekatın başarılı olmadığını iddia ederek, Suriye hava savunma sistemlerinin 103 seyir füzesinden 71'ini etkisiz hale getirdiğini savundu.

OPERASYONUN MALİYETİ 240 MİLYON DOLAR

Öte yandan askeri uzmanlar, füzelerin maliyeti, uçakların yakıtı ve diğer bazı unsurların da eklenmesiyle operasyonun maliyetinin yaklaşık 240 milyon dolar seviyelerinde olduğunu ifade etti.

HER BİRİ 1.6 MİLYON DOLAR

ABD, Suriye’deki hedefleri vururken Akdeniz’deki gemilerinden attığı Tomahawk füzelerini kullandı. Füzelerin her biri 1 milyon 590 bin dolar. Nokta atışı yapabilen ve seyir füzesi sınıfındaki Tomahawk’lar gemi, denizaltı veya karada konuşlu fırlatıcılardan (launcher) atılabiliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.