SON DAKİKA
Hava Durumu

Teröristler halkı "pagan unsurlarla" korkutmaya çalışıyor

Ukrayna’nın Donetsk ilinin Rusya yanlısı teröristlerin kontrolü altındaki bölge halkı, Ukrayna’dan cephe hattına “milliyetçi gazilerin” geldiği söylenerek korkutuluyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2017 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2017 16:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Teröristler halkı "pagan unsurlarla" korkutmaya çalışıyor

Rusya yanlısı teröristlerin ajanları, Ukrayna’nın Donetsk ilindeki işgal altındaki bölgelere cephe hattına yakın bölgelerde dedikoduya başvurarak yerel halkı korkutmaya çalışıyor. Teröristler, halk arasında Ukrayna terörle mücadele operasyonu yönetiminin, özel olarak seçilen ve hazırlanan milliyetçi eğilimli Donbas gazilerinden oluşan “özel hücum ekipleri” kurarak cephe hattına gönderdiğine ilişkin söylentiler yayıyor. 
 
Enformasyon Direniş grubundan yapılan açıklamada, “Söylentilere göre bahsi geçen “hücum ekiplerinin” özelliği, Ukrain milliyetçisi olup Perun’a (Slav mitolojisinde şimşek ve gök gürültüsü tanrısı) inanan ve güya  insanları buna kurban edenlerden oluşması... Söz konusu ekiplere dair aktarılan “ayrıntılı” bilgide bu "putperestlerin", “kafatası ve kemikler resmi olan siyah bayraklar taşıdığı” veya “kurt derisi taktıkları” ileri sürülüyor, çoğu zaman güya işgal edilmeyen bölgeleri ziyaret eden ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin konuşlandırıldığı yerlerde insan kurbanlarının kalıntıları bulunam pagan putların yer aldığı tapınakları gören sözde tanıkların ifadeleri de ekleniyor” denildi.
 
Teröristlerin adı geçen “hücum ekiplerinin” amacının “cezalandırma eylemleri” ve “korkutma operasyonları” gerçekleştirmek olduğunu ileri sürdüğü aktarıldı.

Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde Slav mitolojisinin yeniden yorumlanması olan Rodnoveryan yahut Slav Neopaganizmi'ne ait sembol ve figürlerin, bazı milliyetçi gruplarca kullanıldığı biliniyor. Rus propagandası korku yaymak için bu unsurlar üzerinden spekülasyon yapıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.