SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Batı-2017’deki provokasyonlara tepki vermeye hazır

Tatbikat esnasında Belarus’a getirilen askeri araçların Ukrayna’ya karşı kullanılabileceğinden şüpheleniliyor.

Haber Giriş Tarihi: 30.08.2017 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 30.08.2017 10:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Batı-2017’deki provokasyonlara tepki vermeye hazır

Ukrayna Parlamentosu’nun Ulusal Güvenlik Komitesi Sekreteri İvan Vinnik, Eylül ayında Belarus’ta gerçekleştirilecek Rusya ile Belarus’un ortak tatbikatı olan Batı-2017’nin, çok sayıda askeri araç ve silahların toplanması açısından Ukrayna için bir tehdit oluşturduğunu ifade etti. 
 
Konuyla ilgili Ukraynalı gazetecilere konuşan İvan Vinnik, “Askerler, askeri araçların toplanması, bölgede bulunan araçlar açısından tatbikat kuşkusuz Ukrayna için bir tehdit” dedi.
 
Bununla birlikte tatbikat için getirilen araçların kuzeybatı tarafından Ukrayna’ya karşı kullanılacağı ihtimalinden şüphelendiğini paylaşan milletvekili İvan Vinnik, benzer provokasyonun Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımların sertleştirilmesi için bir sebep olacağını belirtti.158645Ayrıca Vinnik, Belarus’ta yapılan tatbikat esnasında provokasyonlara yer vermesi halinde Ukrayna’nın öncelikli tedbirlerde bulunmaya hazır olduğunu vurguladı.
 
Bilindiği gibi Batı-2017 Rusya ve Belarus’un ortak askeri tatbikatı 14-20 Eylül tarihlerinde Belarus’ta gerçekleştirilecek. Askeri tatbikata 13 bin askerin katılacağı bildiriliyor.
 
Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmayı Başkanı Viktor Mujenko, Rusya ve Belarus’un düzenlediği Batı-2017 tatbikatının Ukrayna'nın yanı sıra Baltık ülkeleri ve Polonya başta olmak üzere NATO üye ülkelerine baskı yapma çabası olduğu fikrini paylaşmıştı.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Rusya ile Belarus’un düzenlediği ortak “Batı-2017” askeri tatbikatını yakından takip edeceğini ifade etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.