SON DAKİKA
Hava Durumu

Vozgrin Kırım Tatar Tarihi kitabını tanıtacak

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2013 16:43
Haber Güncellenme Tarihi: 12.08.2013 16:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Vozgrin Kırım Tatar Tarihi kitabını tanıtacak

Prof. Dr. Valeriy Vozgrin’in üzerinde 20 yıldan uzun bir süredir çalıştığı 4 ciltlik Kırım Tatar Tarihi kitabını 14 Ağustos Çarşamba günü Kırım tanıtacak.

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Akmescit’te Ukrayna Akademik Müzikal Drama Tiyatrosu’nda saat 17.00’de tanıtımı yapılacak olan kitapta eski çağlardan itibaren 1940’lı yıllara dek Kırım Tatarlarının tarihi anlatılıyor. 4 ciltlik eserin 1. cildinde Kırım Hanlığı, 2. ciltte Rusya İmparatorluğu egemenliği altındaki Kırım, 3. ciltte de Sovyetler Birliği dönemi anlatılıyor. Son ciltte ise 2. Dünya Savaşı ve sonrasına yer veriliyor.

Valeriy Vozgrin’in kitabı yıllardır basılmak için beklemiş, ATR televizyonunun sahibi Lenur İslâmov’un maddi yardımıyla St. Petersburg’da basıldı.

Prof. Dr. ValeriyVozgrin 1939 yılında Akmescit’te doğdu, St. Petersburg Devlet Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. St. Petersburg Devlet Üniversitesi Modern ve Çağdaş Tarih Bölümü öğretim üyeliği ve ‘MenşikovEnstitüsü’ Bilim ve Araştırma Merkezi Müdürü (St. Petersburg) olan Vozgrin aynı zamanda Danimarka Kraliyet Bilim Akademisinin de üyesidir.

Vozgrin, Rusya, Ukrayna,Danimarka, Norveç, Almanya, Estonya, Finlandiya, Türkiye ve İtalya’da 150’den fazla bilimsel çalışması yayımlandı. Valeriy Vogrin’in Kırım Tatar tarihiyle ilgili ilk önemli çalışması 1987 yılında kaçak olarak basılmıştı. Bu çalışması 1990’lı yılların başlarında basılan “Kırım Tatarların Tarihi Kaderi” kitabına temel oluşturmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.