SON DAKİKA
Hava Durumu

30 yılın ardından bir ilk: Kırgızistan'ın ve Özbekistan'ın liderleri karşılıklı Türkçe konuştu

Kırgız Cumhurbaşkanı ve Özbekistan Cumhurbaşkanı, Özbekistan'daki resmi ziyarette ilk kez Rusça yerine kendi dillerinde konuştu. Yaklaşık 30 yıl sonra kaydedilen bu gelişme sosyal medyada gündem oldu.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2021 17:47
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2021 17:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
30 yılın ardından bir ilk: Kırgızistan'ın ve Özbekistan'ın liderleri karşılıklı Türkçe konuştu

Kırgızistan Cumhurbaşkanı ve Özbekistan Cumhurbaşkanı, Özbekistan'daki resmi ziyarette ilk kez Rusça yerine kendi dillerinde konuştu. Yaklaşık 30 yıl sonra kaydedilen bu gelişme sosyal medyada gündem oldu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, dün Özbekistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. İki eski Türk devletinin başkanları görüşmelerinde birbirleriyle kendi dilleri olan Türkçe ile konuştu. Aynı zamanda Türk Keneşi- Türk Konseyi (Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi-TDİK) üyesi olan iki ülke liderlerinin 30 sene içinde kaydedilen bu ilerleyişi, sosyal medyada gündeme oturdu. Çok sayıda kullanıcı bu gelişmeyi olumlu değerlendirdi. Öte yandan, Türk liderlerin, dikkat çeken gelişmeye imza atması, sosyal medya kullanıcıları arasında "Türk Cumhuriyetlerinin ilişkileri, 'dilde, fikirde, işte birlik' şiarıyla daha da güçleniyor" şeklinde yorumlandı.

Ayrıca, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in konuğu olan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un Özbekistan ziyaretinde iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi ve meselelerinin çözümü yönünde çeşitli yeni kararların ele alındığı bildirildi.

https://youtu.be/QIH-tphml7w
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.