SON DAKİKA
Hava Durumu

9 Eylül İzmir'in kurtuluşunun 100. yılı

9 Eylül İzmir'in kurtuluşunun 100. yılı

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2022 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2022 16:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
9 Eylül İzmir'in kurtuluşunun 100. yılı

Türk ordusunun gerçekleştirdiği Büyük Taarruz'un ardından kalan Yunan askerleri, Ege’ye doğru kaçmaya başlamıştı. Şanlı Türk ordusu kaçan Yunan askerlerinin peşine düşmüştü. Yunan askerlerinin son durağı İzmir olmuştu. Tarih 9 Eylül 1922’yi gösterdiğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, İzmir’i Yunan askerlerinden temizleyerek; şanlı kurtuluş tarihini hafızalara kazıdı.

26 Ağustos 1922’de düşmanı bozguna uğratacak Büyük Taarruz planı gerçekleşmek üzere uygulanmaya başlamıştı. 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonucunda Yunan ordusunun büyük bir kısmı bozguna uğramıştı ve plan başarıyla sonuçlanmıştı.

Kaçan Yunan askerlerini takip edilmesini isteyen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordunun Ege’ye doğru ilerlemesini emretti. 2 Eylül’de Uşak’a giren ordu, burada Yunan ordusunun Başkomutanı General Trikopis’i tutsak etti. Türk ordusu yakılan köyleri, katledilen insanlara gördükçe hızla ilerlemek düşmanı bir an önce alt etmek istiyordu.

DENİZE DÖKÜLEN YUNAN ASKERLERİ

Türk halkı zulme uğradığı Yunan askerlerine tarihi bir ders verdi. Yunan ordusu askeri destek için gemilerle İzmir’e asker gönderiyordu. Gemi limana yaklaşırken Yunan askerleri zulmüne devam edeceğini düşünürken bir şey unutmuştu… Güçlü ve cesur Türk halkının vatan için canını ortaya koyacağını. Birleşip tek yürek olan halk karaya çıkmaya çalışan Yunan askerlerini adeta denize püskürttü. Korkup kaçmaya çalışan Yunan askerleri çareyi denize atlamakla buldu. İşte böyle düşman “denize döküldü.”

TAM DA BUGÜN 9 EYLÜL GÜNÜ…

9 Eylül 1922’de Türk ordusu İzmir’e girmeyi başardı. 3 yıldır Yunan zulmüne uğrayan Türk halkı sevinç gözyaşları ile Türk ordusunu karşıladı. Türk bayrağı Hükümet Konağı ve Kadifekale’de göklere çekildi.

Bugün İzmir'in kurtuluşunun üzerinden tam 100 yıl geçti. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bize bıraktığı bu toprakları kurtuluşunun ilk günü gibi sevinçle, coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz.

“Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır! “

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.