SON DAKİKA
Hava Durumu

9 yıl sonra ortaya çıkan Tadamon Katliamı bugün Buça'yı hatırlatıyor

İngiliz gazetesi The Guardian, Suriye’de 16 Nisan 2013’te Esed’e bağlı askeri birliklerin 41 sivili katlettiği görüntüleri yayımladı. Kayıtlarda askeri birliklerin, sivillerin ellerini arkadan bağlayarak infaz çukuruna attığı ve ardından yaktığı görülüyor.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2022 20:56
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2022 21:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
9 yıl sonra ortaya çıkan Tadamon Katliamı bugün Buça'yı hatırlatıyor

İngiliz gazetesi The Guardian, Suriye’de 16 Nisan 2013’te Esed’e bağlı askeri birliklerin 41 sivili katlettiği görüntüleri yayımladı. Kayıtlarda askeri birliklerin, sivillerin ellerini arkadan bağlayarak infaz çukuruna attığı ve ardından yaktığı görülüyor. Ortaya çıkan görüntüler, İşgalci Rusya’nın 3 Nisan 2022’de Ukrayna’nın Buça kentinde 410 sivili elleri arkadan bağlı bir şekilde öldürüp sokağa terk ettiği görüntüleri anımsatıyor.

The Guardian, Suriye’de 16 Nisan 2013 tarihli bir katliamın görüntülerini yayımladı. Gazete, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’e bağlı askeri istihbaratın 227. Birimi tarafından Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Tadamon’da 41 sivili katlettiğini kaydetti.

Askeri birliklerin, sivillerin ellerini ve gözlerini arkadan bağlanmış bir şekilde çukura attığı görüntülerde benzin atılarak yakıldığı saptandı. The Guardian gazetesine göre, infaz çukurunda yakılan 41 sivil ceset vardı.

İnceleme görüntülerinde bulunan The Guardian gazetesi Orta Doğu muhabiri Martin Chulov, “Bunlar, tüm savaşın en çok suç teşkil eden görüntüleri. Bu görüntüler 10 yıllık savaşın daha önce görülmemiş bir tarafının anlatıyor” ifadelerini kullandı.

Söz konusu görüntüleri 2013 yılında Esed yanlısı milislere yeni katılmış bir kişinin çektiği saptanırken, daha önce Fransız bir aktivist ve ardından araştırmacılar Annsar Shahhoud ve Prof. Uğur Ümit Üngör’ün paylaştığı aktarıldı.

Kan donduran bu görüntüler, Ukrayna’nın Buça kentindeki katliamı hatırlatıyor.

İŞGALCİ RUSYA, UKRAYNA’NIN BUÇA KENTİNDE KATLİAM YAPTI!

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşta, acımasızca devam ettirirken, 2 Nisan’da Ukrayna’nın Buça kentinde katliama imza atmıştı. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in işgalci Rus ordusu hedeflediği savaşta vizyonunu sınırlandırırken 2 Nisan’da Buça kentinden geri çekilmişti. Geri çekilen işgalciler, Buça sakinlerini acımasızca katletmiş, savaş mağduru, savunmasız 410 sivili elleri arkadan bağlı bir şekilde öldürmüştü. Buça sakinleri 3 Nisan sabahı sokaklardaki cesetlerle karşılaşırken dünya basını kan donduran bu görüntüleri paylaşmış, dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Buça Katliamının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) Rusya’nın soykırım yaptığını kaydetmişti. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden ve Letonya, Estonya, Litvanya liderleri, İspanya ve akabinde Kanada da soykırımı kabul etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.