SON DAKİKA
Hava Durumu

AB büyükelçilerinden "Navalnıy yaptırımlarına" onay!

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri büyükelçileri, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın tutuklanması ve hapsedilmesi nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulanmasını onayladı. Yaptırım listesinde Rus muhalif siyasetçinin hapsedilmesinden sorumlu 4 Rus vatandaşının olduğu belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2021 16:05
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2021 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB büyükelçilerinden "Navalnıy yaptırımlarına" onay!


Avrupa Birliği (AB) ülkeleri büyükelçileri, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın tutuklanması ve hapsedilmesi nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulanmasını onayladı. Yaptırım listesinde Rus muhalif siyasetçinin hapsedilmesinden sorumlu 4 Rus vatandaşının olduğu belirtildi.AB ülkeleri büyükelçileri, Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy'ın tutuklanması ve hapsedilmesi nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulanmasını onayladı. AB'nin aralık ayında yürürlüğe koyduğu Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi çerçevesinde uygulanan ilk yaptırımların onayladığı bildirilirken, yaptırım listesine Navalnıy'ın hapsedilmesinden sorumlu 4 Rus vatandaşının dahil edildiği belirtildi.Azatlık Radyosu’nun Brüksel muhabiri Rikard Jozwiak, Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "AB büyükelçileri, insan hakları alanında yeni yaptırım rejimine göre, uygulanan ilk yaptırım listesine yeşil ışık yaktı. Listede muhtemelen, Rusya'dan Navalnıy'ın hapsedilmesinden sorumlu 4 kişi var. Yarın AB Resmi Gazetesinde yayımlanacak." ifadelerini kullandı.

RUSYA'YA YAPTIRIM UYGULAMA KARARI ALINMIŞTI

AB ülkelerinin dışişleri bakanları, 22 Şubat 2021 tarihinde, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın tutuklanması nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulanmasını kararlaştırmıştı. AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın bitiminde açıklamada bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'da siyasi ve medeni haklara ve özgürlükleri savunanlara desteklerinin süreceğini ifade ederek, "Aynı zamanda maalesef hasmane tutum takınan bir komşuyla kalıcı şekilde karşı karşıya gelme konusunda bir geçici çerçeve tanımlamak zorundayız. Ama şu anda gerçek bu." demişti.RUS MUHALİF NAVALNIY’A NE OLDU?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti. Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.
Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.

Tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez, Moskova’da havalimanında gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy hakkında 18 Ocak tarihinde tutuklama kararı alındı.
Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine Navalnıy aleyhinde açılan dava 2 Şubat tarihinde Moskova Şehir Mahkemesinde görüldü.

Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrildi. Son olarak Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasının, normal hapis cezasına çevrilmesi için yapılan itiraz 20 Şubat 2021 tarihinde reddedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.