SON DAKİKA
Hava Durumu

AB’den Ukrayna'ya savaş açan Rusya’ya yeni yaptırımlar

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2022 18:56
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2022 19:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB’den Ukrayna'ya savaş açan Rusya’ya yeni yaptırımlar

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler Brüksel’de olağanüstü zirve toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının ardından ortak basın açıklaması yapan AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Michel ve AB Dönem Başkanı Macron, Rusya’ya yaptırım uygulayacaklarını açıkladı. Rusya’nın saldırısını kınayan ülke liderleri, finansal açıdan Rusya’nın etkileneceği yaptırımların artacağını vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonucunda Avrupa Birliği (AB) Brüksel’de olağanüstü zirve toplantısı düzenledi. AB üyesi ülkelerin liderleri yaptıkları olağanüstü zirve toplantısından sonra ortak basın toplantısıyla açıklama yaptı.

AB Liderler Zirvesi bitiminde, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Dönem Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ortak basın toplantısı düzenledi. AB ülkesi üyelerinin Rusya’ya karşı ortak hareket edeceğini vurgulayan AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, “Kremlin’i sorumlu tutacağız” dedi.

RUSYA'YA YÖNELİK YENİ YAPTIRIMLAR ONAYLANDI

Von der Leyen, liderlerin Rus ekonomisi ve siyasi seçkinleri etkileyecek ağır ve hedefe yönelik yaptırım paketini onayladıkları belirtti. Von der Leyen, yeni yaptırımların, finans, enerji ve ulaşım sektörlerini kapsadığını, ayrıca ihracat kontrolü ve ihracat finansman yasağı ile vize politikasını içerdiğini söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, “Bu paket, Rusya'nın en önemli sermaye piyasalarına erişimini önleyen mali yaptırımları içeriyor” dedi.

Yaptırımların, Rusya bankacılık piyasasının yüzde 70'ini hedeflediğine dikkati çeken Von der Leyen, ayrıca savunma alanı da dahil olmak üzere önemli kamuya ait şirketlerin de yaptırım paketi kapsamında olduğunu aktardı. Von der Leyen, “Bu yaptırımlar, Rusya'nın borçlanma maliyetlerini artıracak, enflasyonu yükseltecek ve Rusya sanayisinin temelini yıpratacak” ifadesini kullandı.

RUS ZENGİNLER, AVRUPA'DA PARALARINI SAKLAYAMAYACAK

Rus seçkinlerin, Avrupa'daki güvenli limanlarda paralarını saklayamayacaklarını vurgulayan Von der Leyen, bu kişilerin mevduatlarını da kontrol altına alacaklarını anlattı.

Von der Leyen, enerji sektörünün Rus devletine gelir sağlayan önemli bir ekonomik alan olduğunu hatırlatarak, enerji alanına yönelik yeni yaptırımlar uygulayacaklarına işaret etti.

Rusya'nın yıllık 24 milyar avroluk petrol ihracatı gerçekleştirdiğini anımsatan Von der Leyen, “İhracat yasağımız, Rusya'nın petrol rafinerilerini yenilemesini imkansız hale getirerek petrolü vuracak” diye konuştu.

Von der Leyen, Avrupa'dan Rusya'ya petrolün rafine edilmesi için gerekli ekipmanların gönderilmesinin yasaklanacağını belirtti.

Rusya'nın yıllık 24 milyar avroluk petrol ihracatı gerçekleştirdiğini anımsatan Von der Leyen, “İhracat yasağımız, Rusya'nın petrol rafinerilerini yenilemesini imkansız hale getirerek petrolü vuracak” diye konuştu.

Von der Leyen, Avrupa'dan Rusya'ya petrolün rafine edilmesi için gerekli ekipmanların gönderilmesinin yasaklanacağını belirtti.

Rusya'nın ulaşım sektörüne yönelik yatırımlar da uygulayacaklarını ifade eden Von der Leyen, Rusya'nın mevcut ticari uçak filosunun dörtte üçünün AB, ABD ve Kanada'da inşa edildiğini hatırlattı. Öte yandan Von der Leyen, “Rus hava yollarına bütün uçak yedek parça ve ekipman satışını yasaklıyoruz” dedi.

Rusya'nın ihtiyaç duyduğu çip gibi önemli teknolojilere erişimi de sınırlandırdıklarını söyleyen Von der Leyen, Rus diplomat ve iş insanlarına vize uygulamasının da değişeceğini, bu kişilerin AB ülkelerine ayrıcalıklı erişime sahip olmayacağını ifade etti.

Von der Leyen, önlemlerin ABD, İngiltere, Kanada, Norveç, Güney Kore, Japonya ve Avustralya gibi ortaklar ve müttefiklere yakın biçimde koordine edildiğini sözlerine ekledi.

MACRON: PUTİN İKİYÜZLÜLÜK YAPTI

Liderler Zirvesine katılan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Minsk Anlaşmalarının uygulanmasının detaylarını konuştuklarını ifade ederek, “Burada kesinlikle bir ikiyüzlülük vardı” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy'ın kendisinden, Putin’e ulaşarak, ateşkes talebinde bulunmasını istemesi üzerine Rus lider ile görüştüğünü söyleyen Macron, “Ama gördüğünüz gibi herhangi bir etki yaratmadı çünkü Rusya Devlet Başkanı savaşı seçti” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.