SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Başkanı Biden'dan yeni yaptırım kararı: Rusya ağır bedel ödeyecek

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2022 10:27
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2022 10:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Başkanı Biden'dan yeni yaptırım kararı: Rusya ağır bedel ödeyecek

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna doğusundaki sözde cumhuriyetleri tanıma kararının ardından yeni açıklamalarda bulundu. Rusya'nın ağır bedel ödeyeceğini söyleyen Biden, uygulayacakları yeni yaptırımları sıraladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki sözde Donetsk ve Lugansk cumhuriyetlerinin "bağımsızlığını" tanıma kararının ardından tırmanan Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin yeni bir basın toplantısı düzenledi. ABD'nin birliklerini artırmaya karar verdiğini ve Rusya'nın ağır bedel ödeyeceğini söyleyen Biden, uygulayacakları yeni yaptırımları da sıraladı. Biden, "Rusya'nın devlet borcuyla ilgili olarak batıdan finansmanını durduruyoruz. Artık Rusya batıdan finansman alamayacak" ifadelerini kullandı.

"RUSYA'NIN SÖZDE CUMHURİYETLERİ TANIMASI ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ"

ABD Başkanı Joe Biden, Putin'in söz konusu kararının ardından "Bu halk cumhuriyetlerini tanıma hakkını nereden buluyor? Bu kesinlikle uluslararası hukukun ihlalidir" dedi.

UYGULANACAK YAPTIRIMLAR AÇIKLANDI

Biden, Rusya'ya yönelik uygulayacakları yaptırımlar konusunda ise "Rusya'ya uygulayacağımız yaptırımları açıklamak istiyorum. Ortaklarımızla işbirliği içerisinde belirledik. 4 finans kurumuna ve askeri bankaya yaptırım uyguluyoruz. Rusya'nın devlet borcuyla ilgili olarak batıdan finansmanını durduruyoruz. Artık Rusya batıdan finansman alamayacak." ifadelerini kullandı.

BİDEN: RUSYA BEDEL ÖDEYECEK

Öte yandan Biden, "Yarından başlayarak aynı zamanda Rusya'daki bazı elit aile üyelerine karşı yaptırımlar uygulamaya başlayacağız. Almanya ile birlikte çalıştık. Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin ileriye gitmeyeceğinde mutabık kaldık. Rusya bedel ödeyecek. Yaptırımlar artacak." diyerek ekledi.

ABD: BİRLİKLERİMİZİ ARTIRACAĞIZ

Biden, bazı ülkelerdeki askeri birliklerini artıracaklarını söyleyerek, "Bugün Rusya, Belarus'tan güçlerini çekmeyeceğini söyleyerek şunları kaydetti:

"Ben de halihazırda Litvanya, Letonya ve Estonya'da birliklerin artırılmasına karar verdim. Biz kesinlikle savaşa girmek niyetinde değiliz ama ABD müttefikleriyle birlikte her bir karışı savunacaktır. Umarım Rusya, Ukrayna'ya bir saldırıda bulunmaz. Umarım ben yanılırım. Kıyiv dahil olmak üzere buraya kadar gitmez ve ilerlemez. Halihazırda Ukrayna çevresinde 100 binden fazla Rus askeri bulunmakta. Kuzeyden saldırı planlıyor olabilir, füzelerle aynı şekilde. Rus donanma gemileri şu anda Karadeniz'de. Füzeler ve deniz altlarıyla hareket etmekte, tıbbi ekipman sınıra yığılmakta."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.