SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, Kırım'ın işgali nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımları uzattı

ABD, Kırım'ın işgali nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımları uzattı

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2021 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2021 12:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, Kırım'ın işgali nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımları uzattı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kırım’ın işgali dolayısıyla Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlarının geçerlilik süresi bir yıl daha uzatıldı. ABD Başkanı Joe Biden ilgili kararnameyi 3 Mart 2021 tarihinde imzaladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Kırım’ın işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlarının geçerliliğini bir yıl daha uzatılmasını öngören kararı imzaladı. Karara göre, yaptırımlar 6 Mart 2021 tarihinden sonra da yürürlükte kalacak.

YAPTIRIMLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ BİR YIL DAHA UZATILDI

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, "Daha önceki kararlarda belirtilen eylemler ve politika ABD’nin ulusal güvenliği ile dış politikası için sıra dışı ve aşırı bir tehdit oluşturmaya devam ediyor." ifadeleri kullanıldı. ABD Başkanı Biden’ın bu sebepten dolayı yaptırımlarının geçerlilik süresini bir sene daha uzattığı kaydedilirken; 6, 16 ve 20 Mart 2014’te, 19 Aralık 2014’te ve 20 Eylül 2018’de alınan kararların 6 Mart 2021 tarihinden sonra da geçerli olması gerektiği belirtildi.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.