SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, Ukrayna’ya destek vermek için 2. Dünya Savaşı Dönemi Yasasını devreye soktu

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2022 10:16
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2022 10:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, Ukrayna’ya destek vermek için 2. Dünya Savaşı Dönemi Yasasını devreye soktu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, Rus saldırganlığı karşısında mücadele eden Ukrayna'ya destek vermek için İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’nin de içinde yer aldığı müttefik devletlerin Hitler'i yenilgiye uğratmasına yardımcı olan programın yeniden yürürlüğe konulmasını öngören yasayı kabul etti. İlgili yasaya 471 kongre üyesi destek verdi.

ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna'ya askeri teçhizat ihraç etmeyi kolaylaştıracak, "2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasasını" kabul etti. Yasa için 417 kongre üyesi evet oyu, 10 üye hayır oyu kullandı. Yasa tasarısı ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzaladıktan sonra yürürlüğe girecek.

Söz konusu yasa tasarısı, ABD’nin müttefiklerine askeri teçhizat ödünç vermesi veya kiralamasına imkan veren İkinci Dünya Savaşı dönemi programını yeniden yürürlüğe koyuyor. Ödünç Verme ve Kiralama Yasası, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’nin de içinde yer aldığı müttefik devletlerin Hitler'i yenilgiye uğratmasına yardımcı olmuştu.

Belge, Ukrayna’nın dışında Polonya ve diğer doğu Avrupa ülkeleri gibi Rusya'nın işgalinden etkilenen ülkelere destek verilmesini öngörüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.