SON DAKİKA
Hava Durumu

AKPM Başkanı: Kırım Tatarlarına karşı işkence kullanılması kabul edilemez

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rick Dams, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik zulmü kınayarak Rusya’yı AKPM’nin kararlarına uymaya davet etti.

Haber Giriş Tarihi: 05.10.2021 13:12
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2021 13:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AKPM Başkanı: Kırım Tatarlarına karşı işkence kullanılması kabul edilemez

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rick Dams, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik zulmü kınayarak Rusya’yı AKPM’nin kararlarına uymaya davet etti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rick Dams, dün yayımladığı açıklamada son zamanda Kırım’daki insan hakları ihlalleri ile ilgili büyük endişe duyduğunu belirtti. AKPM Başkanının açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Kırım’da, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal dahil olmak üzere Kırım Tatarlarına ilişkin son tutuklamalar ve gözaltılar ciddi endişeler doğurmaktadır. Bazı kişilerin insanlık dışı muameleye maruz kaldığı bildirilmesi daha çok endişeye yol açıyor. Bu kabul edilemez. 

AKPM adına Kırım'da Kırım Tatarlarına karşı işlenen insan hakları ihlallerine ilişkin 2021 tarihli 2387 sayılı Karar başta olmak üzere, ilgili tüm Meclis tavsiye ve kararlarına tam olarak uyulması çağrısında bulunuyorum."

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürüldü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.