SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Parlamentosu, Kırım'daki insan hakları ihlallerini kınadı

Avrupa Parlamentosu, Kırım'daki insan hakları ihlallerini kınadı

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2021 18:04
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2021 09:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Parlamentosu, Kırım'daki insan hakları ihlallerini kınadı

Avrupa Parlamentosu (AP), Rus işgali altındaki Kırım’da meydana gelen insan hakları ihlallerini kınayarak Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerini Kırım Platformu girişimine destek vermeye davet etti.

Avrupa Parlamentosu, bugün Ukrayna ile AB Ortaklık Anlaşmasının uygulanmasına dair hazırladığı raporu yayımladı. Raporda, Rus işgali altındaki Kırım’da meydana gelen insan hakları ihlalleri kınandı ve AB üye ülkelerine, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirmeyi amaçlayan Kırım Platformu girişimine destek verme çağrısı yapıldı.

AP, İNSAN HAKLARI VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN İHLALİNİ ŞİDDETLE KINIYOR"

Avrupa Parlamentosundan yayımlanan belgede, "AP, işgal altındaki Kırım’da işgalci güçler tarafından ve Ukrayna yönetimi tarafından kontrol edilmeyen Donbas bölgelerinde Rusya tarafından desteklenen silahlı gruplar tarafından işlenen ifade, din, inanç, örgütlenme özgürlüğü ve barışçıl toplanma hakkı gibi temel insan hakları ve özgürlüklerinin geniş çaplı ve devamlı ihlallerini şiddetle kınıyor." denildi.

Raporda, AP’nin, Kırımlıların Rus ordusuna zorunlu hizmet için çağrılması, sınır dışı edilmesi, yasa dışı şekilde Rus kimliklerinin dayatılması, anadilinde eğitim alma hakkının kısıtlanması ve ayrıca yarımadada meydana gelen keyfi gözaltılar, tutuklamaları, işkence ve diğer insanlık dışı muameleyi kınadığı belirtildi.

Bunun dışında belgede, AB üye ülkelerine, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak amacıyla oluşturulacak olan uluslararası Kırım Platformu girişimine destek verme çağrısı yapıldı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır.

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.
Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.