SON DAKİKA
Hava Durumu

Bedri Baykam'dan Rusçulara sert tepki: Ukrayna'daki olaylarla empati kuramıyorsanız aydın değilsiniz

Bedri Baykam'dan Rusçulara sert tepki: Ukrayna'daki olaylarla empati kuramıyorsanız aydın değilsiniz

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2022 19:16
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2022 19:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bedri Baykam'dan Rusçulara sert tepki: Ukrayna'daki olaylarla empati kuramıyorsanız aydın değilsiniz

Türk ressam, yazar Bedri Baykam, işgalci Rusya’nın Ukrayna’daki katliamına işaret ederek savaşı destekleyen kesime tepki gösterdi. CNN Türk kanalının "Tarafsız Bölge" programında konuşan Baykam, Türkiye’de, işgalci Rusya’nın katliamlarını savunan özellikle Atatürkçü, solcu ve aydın kesimin tutumuna sert tepki gösterdi. Baykam, “Milyonlarca insanın yaşadığı bu korkunç olaya empati kuramıyorsanız aydın değilsiniz!” ifadelerini kullandı.

Sanatçı, yazar Bedri Baykam işgalci Rus ordusunun Ukrayna’daki katliamları hakkında düşüncelerini dile getirdi. Dün akşam CNN Türk kanalında yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuşan Baykam, Türkiye’deki bazı aydın kesimlerin işgal girişimine tepki göstermediğini bunun yanı sıra da Rus sempatizanlığı gösteren bazı aydın kesimlere seslendi.

Baykam, işgalci Rusya’nın Ukrayna’daki katliamında hedef alınan sivilleri kastederek taş üstünde taş bırakmadığını vurguladı. Baykam, “Vidası yerinden çıkmış bazı insanlar dünyada kaç milyon insanın ölümüne neden oldu. O zaman milyonlarca ölülerden bahsedelim. Bu korkunç bir şey!” dedi.

BEDRİ BAYKAM: RUSYA’NIN İŞGAL GİRİŞİMİNDE İNSANLAR 3 MAYMUNU OYNUYOR, BU KABUL EDİLEMEZ

Türkiye’de Rus sempatisi besleyen kişileri ele alan Baykam, “Ülkemde bu korkunç olayda verilmeyen tepkiye pes diyorum! İnsanlar 3 maymunu oynuyor, bu kabul edilebilir bir tavır değildir. Ayrıca ‘Savaş kötü ama Rusya’yı mecbur ettiler söylemini de kabul etmiyorum!” diye konuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=x9hzjwA54Ow “GİDİN UKRAYNA’DAKİ SOKAKLARI GEZİN, AĞLAYAN ANNELERLE BERABER O CESETLERİ GÖMÜN”

İşgalci Rusya’nın sebep olduğu kan donduran görüntüler, dünyada büyük yankı uyandırırken hala katliamı yalanlayan ve kurgu olduğunu iddia edenlere ilişkin Baykam, “Günümüzde artık herkesin cebinde telefon var. Dünya üzerin hiçbir savaşın kanıtı Ukrayna’nınkinden fazla değil. Kurgu diyenlere sesleniyorum. Gidin Ukrayna’daki o sokakları gezin, ağlayan annelerle beraber o cesetleri gömün” çağrısı yaptı.

“ZELENSKIY, YUMUŞAK BİR KUM DAĞI OLMADIĞINI KANITLADI”

Ayrıca sanatçı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın (Volodimir Zelenski) mücadelesinin basite alınmayacağını belirterek, “Zelenskıy yumuşak bir kum dağı olmadığını kanıtladı. İsteyen sevinsin, isteyen üzülsün bu, tarihe geçti” ifadelerini kullandı.

“MİLYONLARCA İNSANIN YAŞADIĞI KORKUNÇ DRAMA EMPATİ KURAMIYORSANIZ AYDIN DEĞİLSİNİZ!”

Bazı aydın görüşlü Rus sempatizanlarına da tepki gösteren Baykam, “Türkiye’de solcu, aydın, Atatürkçü olmak bu kadar basit olmamalı. Bunu reddediyorum. Türk aydını bu olmaz! Siz milyonlarca insanın yaşadığı bu korkunç drama empati kuramıyorsanız aydın değilsiniz!” dedi.

İfadelerinin sonuna Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözlerini anımsatan Baykam, “Atatürk burada, ‘Yurdunda düşman işgali altında savaşmıyorsanız, savaş bir cinayettir’ demek istemiştir” açıklamasını yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.