SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşik Krallık’tan Çin yapımı gözetim sistemlerine yasak

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2022 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2022 11:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşik Krallık’tan Çin yapımı gözetim sistemlerine yasak

Çin merkezli Asian Lite, Hikvision ve Dahua gözetim kameraları Birleşik Krallık’ta yasaklanacak. Milletvekilleri ve aktivistler iki şirketin de Doğu Türkistan’daki kamplarda kullanılması nedeniyle şirketlerin yasaklanması yönünde kampanya yürütüyor. Söz konusu gözetim sistemleri Doğu Türkistan genelinde 11 ayrı, büyük ölçekli gözetim projesi için en az 1,2 milyar dolar değerinde sözleşmesi var.

Birleşik Krallık, Çin menşeili gözetim sistemlerinin ve ulusal güvenliği baltalayan polis güçlerinin varlığından endişe duyması nedeniyle ülkede Çinliler tarafından sağlanan güvenlik ekipmanını değiştireceğini duyurdu.

Birleşik Krallık basınında yer alan haberlere göre, Çin merkezli Asian Lite, Hikvision ve Dahua kameralarının Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında Uyguları bastırmak ve gözetlemek için kullanıldığı bildirildi. Buna bağlı olarak, milletvekilleri ve aktivistler güvenlik sistemlerinin kaldırılmasına yönelik kampanya yürütmeye başladı.  Milletvekilleri ve aktivistler bu güvenlik sistemlerinin dünya çapındaki devlet dairelerine ve araştırma merkezlerine izinsiz girdiğine dikkat çekti.

DEVLET DAİRELERİNİNİN MEVCUT SİSTEMLERİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Biyometrik Malzemenin Saklanması ve Kullanımdan Sorumlu Komisyon Üyesi ve Gözetleme Kamerası Komiseri Prof. Dr. Fraser Sampson, söz konusu savunmayı memnuniyetle karşıladığını dile getirdi. Prof. Dr. Sampson, diğer devlet dairelerinin mevcut sistemlerini gözden geçireceklerini, gözetim ve güvenlik ekipmanı tedarikinde önerdiği maddeleri dikkate alacaklarını söyledi.

Sampson, 2021 raporunda hükumeti, tedarik sürecinde tedarikçinin insan hakları kayıtlarını dikkate almaya çağırdı. Doğu Türkistan’daki Uygurların ve diğer Türk milletlerinin, ciddi insan hakları ihlallerine, işkenceye ve zorla çalıştırmaya maruz kaldığına dikkat çeken Sampson, başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere diğer devlet ve Batılı parlamentoların, Çin’in uygulamalarını soykırım olarak tanıdığını ve onlara karşı işlenen suçlarda dilsel, kültürel ve dini geleneklerinin ortadan kaldırılmasına maruz kaldıklarını ifade etti.

İKİ ŞİRKETİN DE BÖLGEDE  1,2 MİLYAR DOLARLIK SÖZLEŞMESİ VAR

Uygur bölgesindeki toplama kamplarında Hikvision ve Dahua kameraları kullanılıyor. Her iki şirketin de bölge genelinde 11 ayrı, büyük ölçekli gözetim projesi için en az 1,2 milyar dolar değerinde sözleşmesi var. Araştırmacılar, düşünce kuruluşları ve yabancı medya tarafından hazırlanan çok sayıda araştırma raporuna göre, Çinli yetkililer 2017'den bu yana toplama kamplarında 1,8 milyona kadar Uygur ve diğer Türk milletlerini gözaltına aldı. Bununla birlikte, Radio Free Asia'nın bildirdiğine göre Çin, uluslararası toplum tarafından yöneltilen suçlamaları her zaman reddetti ve kampların dini aşırılıkçılığı ve terörizmi caydırmayı amaçlayan mesleki eğitim merkezleri olduğunu iddia ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.