SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşik Krallık'tan işgal altındaki Kırım'da yaşayan Ukraynalılara yönelik proje için finansman desteği

Birleşik Krallık, işgal altındaki Kırım'da yaşayan Ukraynalıları desteklemek amacıyla, Ukrayna'ya 168 bin sterlin tutarında finansman desteğinde bulunacağını duyurdu. Kırım'ın Rusya tarafından yasa dışı işgalinin yedinci yıl dönümünde, Birleşik Krallık dayanışma amacıyla Kırım'da yaşayan Ukraynalılara destek mahiyetinde bir proje çerçevesinde maddi destek sağlayacağını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2021 12:07
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2021 13:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşik Krallık'tan işgal altındaki Kırım'da yaşayan Ukraynalılara yönelik proje için finansman desteği

Birleşik Krallık, işgal altındaki Kırım'da yaşayan Ukraynalıları desteklemek amacıyla, Ukrayna'ya 168 bin sterlin tutarında finansman desteğinde bulunacağını duyurdu. Kırım'ın Rusya tarafından yasa dışı işgalinin yedinci yıl dönümünde, Birleşik Krallık dayanışma amacıyla Kırım'da yaşayan Ukraynalılara destek mahiyetinde bir proje çerçevesinde maddi destek sağlayacağını açıkladı. Birleşik Krallık, ayrıca yeni bir atılım olan Kırım Platformu'nu da memnuniyetle karşıladıklarını da ifade etti.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı (The Foreign & Commonwealth Office-FCO) tarafından, 20 Şubat 2021'de yayımlanan bir açıklamada, Birleşik Krallık'ın Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı işgalinin yedinci yıl dönümü nedeniyle Ukrayna ile dayanışma içinde olduğu ifade edildi. Açıklama metninde, Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı bir şekilde işgal etmesinden ve yarımadayı silahlandırma seferberliğine başlamasından yedi yıl sonra, Birleşik Krallık'ın Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini ve hayatları Rus saldırganlığından etkilenen Ukraynalılara verdiği desteği bir kere daha deklare ettiği belirildi.

KIRIM'DA YAŞAYAN UKRAYNALILAR İÇİN MADDİ DESTEK

Rus işgalinin 21 Şubat 2014'te başlamasından hareketle işgalin yedinci yıl dönümünde yayımlanan açıklamada, Kırım'da yaşayan Ukraynalıların hayati hizmetlere erişimini iyileştirmek adına yeni bir proje için finansman desteğinde bulunacağı bildirildi. Birleşik Krallık, Kırım'da yaşayıp hastaneleri ziyaret etmek veya Ukrayna pasaportu başvurusu yapmakta zorlanan Ukrayna vatandaşlarına yardım etmek için Herson bölgesindeki yerel makamlara destek verecek olan bu projeye 168 bin sterlin tutarında katkıda bulunacaklarını duyurdu.

Birleşik Krallık'ın ayrıca, Kırım'ın Ukrayna'ya dönüşünü desteklemek amacıyla uluslararası toplumu bir araya getirecek olan yeni uluslararası Kırım Platformu'nu da memnuniyetle karşıladığı ifade edildi.

Açıklamada yer aldığına göre Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab, "Birleşik Krallık, Kırım'ın yasa dışı işgaline karşı Ukrayna ile birlikte duruyor ve hayatları Rusya’nın yasa dışı saldırganlığından etkilenenleri desteklemeye devam ediyor" diye kaydetti. Ayrıca Rusya'nın Kırım ve Rusya'daki hapishanelerde çoğu zaman aşırı kalabalık ve sağlıksız koşullarda alıkonulan ve uygun tıbbi tedaviye erişimleri sağlanmayan, sayıları 100'ün üzerindeki tüm Ukrayna vatandaşı siyasi tutukluları derhal serbest bırakmaya çağrısında da bulunuldu.

Bunun dışında açıklamada, "Birleşik Krallık, yarımadadaki insan hakları ihlallerini izleyen ve belgeleyen BM İnsan Hakları İzleme Misyonu'na yaklaşık 700 bin sterlin katkıda bulundu ve aynı zamanda Kırım'daki siyasi mahkumların adil yargılanma hakkını teşvik etmek için insan hakları uzmanlığı sağladı." hatırlatmasında da yer verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.