SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşik Krallık'tan Rusya'ya sözde referandum yaptırımı

Birleşik Krallık'tan Rusya'ya sözde referandum yaptırımı

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 09:52
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 09:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşik Krallık'tan Rusya'ya sözde referandum yaptırımı

Rusya'nın Ukrayna'daki işgal ettiği topraklarda ortaya koyduğu yasa dışı referandum hamlesi dünya kamuoyundan tepkilere neden oldu. Ukrayna'yı topyekun işgal girişiminde bulunan Rusya'nın işgal ettiği topraklarda aldığı referandum kararı çerçevesinde Birleşik Krallık yönetimi, Rusya'ya 92 yeni yaptırım kararı aldı.

Birleşik Krallık, Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna toprakları Lugansk, Donetsk, Herson ve Zaporijjya'da uygulamaya koyduğu yasa dışı referandumuna karşı 92 yaptırım kararı aldı. Bu kararla beraber İngiliz hükumetinin yaptırım uyguladığı Rus oligark sayısı 1200'ü aşarken, 120'yi aşkın Rus kuruluşu da yaptırımlardan nasibini aldı.

BİRLEŞİK KRALLIK'TAN RUSYA'YA YAPTIRIM

İngiliz Dışişlerinden yayımlanan yaptırım kararına ilişkin açıklamada, özellikle Putin'e yakın olan kişi ve kurumların listeye alındığı dile getirildi.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly, bu durumun bir uluslararası hukuk ihlali olduğu ifade ederek, "Rusya'nın ele geçirdiği Ukrayna bölgelerinde açık bir şiddet, korkutma, işkence ve zorla sınır dışı etme modeli izleniyor. Bugünkü yaptırımlar, bu sahte oyların arkasındakileri ve Rus rejiminin saldırganlık savaşını desteklemeye devam edenleri hedef alacak. Ukrayna halkının yanındayız ve desteğimiz, egemenliklerini geri kazandığı sürece devam edecek" değerlendirmesini yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.