SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Ukrayna için olağanüstü toplanıyor

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2022 09:55
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2022 10:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Ukrayna için olağanüstü toplanıyor

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, bugün olağanüstü toplanacak ve Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısını görüşecek. Söz konusu toplantıda Rusya'nın kınanması bekleniyor. BMGK toplantısında, Avrupa Birliği Savunma ve Enerji bakanları da Ukrayna gündemiyle ilgili ayrı ayrı toplanacak.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ukrayna konusunun ele alınması amacıyla 193 üyeli Genel Kurulun olağanüstü toplanması için karar tasarısı sundu. Oylamada, 11 üye "evet" derken Rusya, tasarıyı veto etti ancak prosedür oylaması olduğu için bu vetonun hükmü kalmadı.

BM: RUSYA SALDIRILARDAKİ SORUMLULUĞUNU VETO EDEMEYECEK

Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin çekimser kaldığı oylamanın ardından söz alan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Greenfield, Rusya’nın BM Şartı’nı ve saldırılardaki sorumluluğunu veto edemeyeceğini kaydetti. Greenfield “Güvenlik Konseyi, on yıllardır ilk kez hesap verebilirlik yolunda önemli bir adım attı" ifadelerine vurgu yağtı.
Genel Kurul kararlarının bağlayıcılığı olmasa da, 193 üyenin katılımıyla gerçekleşecek toplantıdan çıkacak kararın Rusya'ya güçlü bir mesaj olacağı kabul ediliyor.

AB'DEN ÖNEMLİ TOPLANTILAR

Avrupa Birliği (AB) de bugün kritik iki toplantı yapacak. Savunma Bakanları, Ukrayna'ya yapılacak askeri yardımları görüşecek. Birlik üyesi ülkelerin Enerji Bakanları da Rusya'nın saldırısı sonrası oluşan tabloda, kısa, orta ve uzun vadeli enerji stratejileri belirlemek üzere masaya oturacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.