SON DAKİKA
Hava Durumu

BM, İran'daki protestoculara yönelik şiddeti kınadı

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 22:45
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 22:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM, İran'daki protestoculara yönelik şiddeti kınadı

Birleşmiş Milletler (BM), İran’ın molla rejiminin protestoculara yönelik şiddetine tepki gösteren bir açıklama yayımladı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsünü düzgün takmadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra komaya girip hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar devam ediyor. Protestolarda hayatını kaybedenlerin tam sayısı bilinmezken molla rejiminin medyası 41 ölü olduğunu duyurdu. Ölenler arasında Güney Azerbaycanlı Türkler de bulunuyor.

BM Cenevre Ofisi'ndeki haftalık basın toplantısında konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, İran'daki son gelişmeleri ele aldı. İran’da 11 gündür devam eden protestolarda göstericilere karşı şiddet uygulanmasından endişe duyduklarını belirten Shamdasani, çok sayıda İranlının, protestolara müdahale sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti.

RAPORLAR CAN KAYBININ DAHA FAZLA OLDUĞU YÖNÜNDE

Shamdasani, internet yasakları nedeniyle protestolardaki can kayıplarının ve gözaltına alınanların gerçek sayısını tespit etmenin mümkün olmadığını vurgulayarak "24 Eylül'de devlet medyası can kaybı sayısını 41 olarak belirledi. Sivil toplum kuruluşlarından ise daha fazla can kaybı olduğu yönünde raporlar geliyor." dedi.

Molla rejimine bağlı güvenlik güçlerinin göstericilerin üstüne ateş açmasından endişe duyduklarını belirten Shamdasani, "Ateşli silahlar sadece kalabalığı dağıtmak için veya can güvenliğine tehdit durumunda kullanılmalıdır." diye konuştu.

Shamdasani, protestoların başlamasından bu yana internet bağlantısının kesilmesine de tepki göstererek "İletişim hizmetlerinin aksaması halkın bilgiye ulaşımı, ekonomik faaliyetler ve kamu hizmetlerine erişimini olumsuz etkilemektedir." dedi.

Molla rejimine bağlı güvenlik güçlerine halka şiddet uygulamaya son verme çağrısında bulunan Shamdasani, barışçıl gösteri ve ifade özgürlüğü haklarına saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.