SON DAKİKA
Hava Durumu

Bulgaristan’dan Türkiye uyarısı: Karayollarında yeni ücret düzenlemeleri

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye giden vatandaşlarını trafikte yürürlüğe giren yeni kontrol sistemi için uyardı.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2019 23:25
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2019 23:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bulgaristan’dan Türkiye uyarısı: Karayollarında yeni ücret düzenlemeleri

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye giden vatandaşlarını trafikte yürürlüğe giren yeni kontrol sistemi için uyardı. Türkiye'ye yurtdışından giriş yapan yabancı plakalı araçlara OGS ve HGS kontrol sisteminin 11 Nisan'dan itibaren gümrük kapılarında yürürlüğe girdiği hatırlatılan açıklamada, Bulgar vatandaşlarından trafik kuralları ve karayollarındaki ücret düzenlemelerine uymaları istendi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, günübirlik alışveriş için Edirne'ye akın eden ve Türkiye'ye ziyaret edecek vatandaşlarını, Türkiye'ye yurtdışından giriş yapan yabancı plakalı araçlara OGS ve HGS kontrol sisteminin 11 Nisan'dan itibaren gümrük kapılarında yürürlüğe girmesi üzerine uyardı.

http://qha.com.tr/haberler/bulgaristan-turkleri-zorla-verilen-bulgar-isimlerinin-kaldirilmasi-icin-harekete-gecti/16340/

GEÇİŞLER SİSTEME İŞLENİYOR

Uyarıda, Türkiye'de ücretli karayollarında yabancı plakalı araçlara ait geçiş ücretleri ve para cezalarının tahsiline ilişkin kararın uygulamaya girdiği ve OGS ve HGS kullanmadan geçiş yapan araçların sisteme işlendiği, ülkeden çıkış yapan yabancı plakalı araçların tespiti ve cezaların tahsiline başlandığı kaydedildi. Açıklamada, cezaların nasıl ve nerede ödeneceğine ilişkin bilgiler de verilirken, Bulgar vatandaşlarından trafik kuralları ve karayollarındaki ücret düzenlemelerine uymaları çağrısı yapıldı.

YENİ SİSTEM DEVREYE GİRDİ

Sistemin yürürlüğe girmesinin ardından geçen yıl da OGS ve HGS'ye girip ücret ödemeden çıkış yapan yabancı plakalı araçların da sisteme yüklendiği ve bu para cezalarının da tahsil edileceği kaydedildi. Bu karardan özellikle sınır bölgelerinden, Türkiye'ye alışveriş için sık sık giriş yapan Bulgaristan vatandaşları etkilenecek. Yeni sistemde bazı Bulgar araçlarının OGS ve HGS borçlarına binaen 25 bin TL'ye kadar cezalar çıktığı belirtildi.

http://qha.com.tr/haberler/turkiye-disisleri-bakanligi-bulgaristan-la-dostlugumuz-oyunlarla-bozulamayacak/14722/

TÜRK TARAFINDA TIR SÜRÜCÜLERİNİN ÇİLESİ BİTTİ

Bu arada Türkiye'den Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nda TIR sürücüleri için çileye dönen araç kuyruklarını sona erdirecek sistem kullanılmaya başlandı. Şoförler, Kapıkule yolu üzerinde kurulan perondan aldıkları sıra numarasının ardından tesislerde dinlenirken, cep telefonlarına gelen mesaj ya da uygulama üzerinden kendilerine sıra geldiğini öğrenerek yola çıkacak. Edirne Valisi Ekrem Canalp, "Bundan sonra TIR şoförlerimiz artık gayriinsani koşullar altında araçlarında sıra beklemek zorunda kalmayacak" dedi.

Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nda oluşan TIR kuyruklarına son vermek amacıyla Ticaret Bakanlığı ve Edirne Valiliği iş birliğinde yeni bir sistem hayata geçirildi. Sistem kapsamında, Kapıkule karayolu üzerinde kurulan perondan sıra numarası alacak TIR şoförleri, istediği tesiste dinlenecek ve cep telefonlarına gelen mesaj ya da uygulama üzerinden kendilerine sıra geldiğini öğrenerek, kuyruğa girmeden Kapıkule'den çıkış yapabilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.