SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da Ukrain ve Kırım Tatar diasporası, Rusya'nın Ukrayna'da işlediği katliamları protesto etti

Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şube Başkanı Haluk Yaşayanlar: Savaşın galibi Ukrayna olacak, Kırım'ın özgürlüğünü görmek istiyoruz

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2022 18:59
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2022 19:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bursa'da Ukrain ve Kırım Tatar diasporası, Rusya'nın Ukrayna'da işlediği katliamları protesto etti

Bursa Ukrayna Derneği, bugün saat 15.00'te Bursa Kent Meydanı'nda işgalci Rusya’yı protesto etti. Sivillerin katliamına yönelik düzenlenen protesto gösterisinde dernek başkanı Viktorya Avşar basın açıklaması yaptı. Söz konusu protestoya Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şube Başkanı Haluk Yaşayanlar ile Bursa Tatar Türkleri Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Öner de katıldı. Öte yandan, Kırım Haber Ajansına (QHA) düşüncelerini dile getiren Haluk Yaşayanlar, “İnşallah Ukrayna savaşın galibi olarak çıkacak. Biz de Kırım'ın özgürlüğünü görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

İşgalci Rus güçleri Ukrayna’da hedef aldığı sivilleri katletmeye devam ediyor. Kadın, çocuk, bebek, yaşlı demeden sivillerin hayatına sebep olan Rusya dünyada tepkilerin odağında. Bursa Ukrayna Derneği de bu çerçevede sivillerin katliamına yönelik Rusya protestosu düzenledi. Bursa Ukrayna Dernek Başkanı Viktorya Avşar’ın (Victoria Avşar) düzenlediği protesto, bugün saat 15.00’te Bursa Kent Meydanında yapıldı. Dernek Başkanı Avşar’ın davetiyle protestoya Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şube Başkanı Haluk Yaşayanlar, Bursa Tatar Türkleri Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Öner ile pek çok sayıda Ukraynalı ve Kırım Tatarı katılım sağladı.

RUSYA'NIN UKRAYNA'DA İŞLEDİĞİ KATLİAMLARI BÖYLE PROTESTO ETTİLER

Protesto gösterisinde Ukrayna Dernek Başkanı Viktorya Avşar, sivillerin katliamına yönelik basın açıklaması yaptı. Söz konusu protestoda göstericiler, ellerini arkadan bağlayıp yere yatarak Ukrayna’nın Buça kentindeki işgalci Rusya’nın vahşi katliamını hatırlattı. Bunun yanı sıra Rusya’nın sivil cinayetlerine dikkat çekilen pankartlar sergilendi.

HALUK YAŞAYANLAR: UKRAYNA SAVAŞIN GALİBİ OLARAK ÇIKACAK, BİZ DE ÖZGÜR KIRIM'I GÖRMEK İSTİYORUZ

Protestoya destek vermek amacıyla gösteriye katılan Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şube Başkanı Haluk Yaşayanlar bu hususta Kırım Haber Ajansına (QHA) konuştu. Yaşayanlar, “Ukrayna için Kırım Tatarları olarak bizler de mücadele veriyoruz, her zaman yanlarındayız. İnşallah Ukrayna savaşın galibi olarak çıkacak. Biz de özgür Kırım'ı istiyoruz. İnşallah her şey çok güzel olacak” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.