SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükelçi Krisnandi: Endonezya, Kırım'ın Ukrayna'ya dönüşüne katkıda bulunacak

Büyükelçi Krisnandi: Endonezya, Kırım'ın Ukrayna'ya dönüşüne katkıda bulunacak

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2021 15:14
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2021 16:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Büyükelçi Krisnandi: Endonezya, Kırım'ın Ukrayna'ya dönüşüne katkıda bulunacak

Endonezya, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyor. Endonezya’nın Kıyiv (Kiev) Büyükelçisi, Kırım'ın Ukrayna’ya geri dönüşünü kolaylaştıracak destek verileceğini iletti.

19 Ekim 2021 tarihinde, Endonezya Cumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili Ukrayna Büyükelçisi Yuddi Krisnandi, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyeleriyle bir araya geldi. Görüşme kapsamında Krisnandi Kırım ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Görüşmeye Endonezya Büyükelçiliği temsilcileri, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM üyeleri Rıza Şevkiyev, Gayana Yüksel ve Meclis Sekreterliği temsilcileri de katıldı. Ayrıca, Krisnandi, Ukrayna'daki Yabancı Misyon hizmetinin sona ermesi münasebetiyle Meclis üyeleriyle görüşme arzusunu dile getirdi.

ENDONEZYA BÜYÜKELÇİSİ, KIRIM'DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ DİLE GETİRDİ

Herson bölgesindeki Kırım idari sınırını ziyaret ettiğini hatırlatan Büyükelçi, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşanan baskı ve hak ihlallerini dile getirdi. Büyükelçi Krisnandi, bu durumun diplomatik raporlara yansıdığını kaydetti. Krisnandi, “Endonezya'ya döndükten sonra Ukrayna'nın sorunlarını, işgal altındaki yarım adayı geri alma arzusunu arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma anlatmak için çok daha fazla fırsatım olacak.” dedi.

Görüşme kapsamında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Endonezya’ya Ukrayna'nın egemenliğini desteklediği için  teşekkür etti. Çubarov, Krisnandi'nin Ukrayna'ya Büyükelçi olarak atanmasının ardından dünyanın en büyük Müslüman ülkesi hakkında daha fazla bilgi edinmeye başladıklarını kaydetti. Ayrıca Çubarov görüşme kapsamında, “Ukrayna ve Endonezya adına yapacağımız iş birliği fiilen sahada olmasa da, yolumuzun önemli işlerde kesişeceğine inanıyorum. Sizin güveniniz, Kırım'a kesinlikle geri döneceğimizi güçlendiriyor. Sizi Kırım'da ağırlamak için her şeyi yapacağımız konusunda kararlıyız. Bundan dolayı, Size, hoşça kalın diyemem, tekrar görüşebilmek için her şeyi yapalım diyeceğim.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.