SON DAKİKA
Hava Durumu

Çavuşoğlu: Oruç Reis limana rutin bakım ve ikmal için çekildi, geri adım atmadık

Doğu Akdeniz'de Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyetlerinden sık sık rahatsız olan ve Türkiye ile gerilimi tırmandıran Yunanistan, Oruç Reis'in rutin bakım için limana dönmesini "geri adım" olarak nitelendirdi. Yunanistan bu durumdan duyduğu memnuniyete dair "ilk pozitif adım" diyerek sevinç mesajları yayımladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Türkiye'nin Doğu Akdeniz’de geri adım atmadığını, geminin limana rutin ikmal ve bakım için gelindiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2020 16:23
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2020 16:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çavuşoğlu: Oruç Reis limana rutin bakım ve ikmal için çekildi, geri adım atmadık

Doğu Akdeniz'de Oruç Reis sismik araştırma gemisinin faaliyetlerinden sık sık rahatsız olan ve Türkiye ile gerilimi tırmandıran Yunanistan, Oruç Reis'in rutin bakım için limana dönmesini "geri adım" olarak nitelendirdi. Yunanistan bu durumdan duyduğu memnuniyete dair "ilk pozitif adım" diyerek sevinç mesajları yayımladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Türkiye'nin Doğu Akdeniz’de geri adım atmadığını, geminin limana rutin ikmal ve bakım için geldiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün katıldığı bir canlı yayında, Yunanistan'ın Oruç Reis Gemisi'nin rutin faaliyetlerini "geri adım" olarak değerlendirmesine ilişkin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de geri adım atmadığını söyleyerek hatırlatma niteliğinde açıklamalarda bulundu.

MİÇOTAKİS'İN ORUÇ REİS MESAJI
Oruç Reis’in 13 Eylül'de Antalya sahillerine dönmesi üzerine Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis bir açıklama yaptı. Yunan Başbakan Miçotakis, "Oruç Reis’in geri dönmesi pozitif bir ilk adım. Umarım bunun devamı gelir. Biz Türkiye ile provokasyonun olmadığı bir atmosferde görüşmek istiyoruz. İki ülke arasındaki problemlerin tek çözümü diyalog olmalıdır" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu'nun yayında kaydettiği öne çıkan konu başlıkları şöyle:

"Oruç Reis bakımda olduğu için NAVTEX yayınlanmadı. Gemi bakımdayken NAVTEX yayınlamanın anlamı yok. Bu bir geri çekilme olarak algılandı, muhalefet de böyle algıladı ama doğru değil. CHP’nin sormadan geri adım demesi iç siyasete yöneliktir.

TÜRKİYE'YE YAPTIRIM TALEPLERİ

Yaptırımı Fransa, Yunanistan ve Rum kesimi istiyor. 24-25 Eylül'de bir yaptırım kararı beklemiyorum ama olabilir de. Geçmişte de benzer şeyler oldu. Biz Avrupa'ya gidecek göçmenleri durdurmama kararı aldık ve bu karar halen geçerli.

ÇAVUŞOĞLU: MACRON DÜRÜST BİR SİYASETÇİ DEĞİL

Macron dürüst bir siyasetçi değil, şirazesinden çıktı. Biz anlattıkça AB üyeleri haklılığımızı görmeye başladı. Sevilla haritasından vazgeçilmezse gerginlik bitmez. Kendine güvenen ülkeler önşartsız masaya oturur. İki komşu ülke doğrudan görüşebilir. Ama ön şartlarda diretirse biz de ön şartlar koyarız.

RUMLARA SİLAH SATIŞI

Atılan adım uluslararası anlaşmalara aykırı. Pompeo niye Türk tarafına geçip 'Talebiniz ne' demiyor? Faaliyetlerimiz karşımızdaki şer cephesine cevaptır. 

LİBYA VE ULUSLARARASI TOPLUM TÜRKİYE'YE ÇOK ŞEY BORÇLU

Uluslararası toplum ve Libya bize çok şey borçlu. Biz kalıcı bir ateşkesi destekliyoruz. En sağlıklı yöntem, tarafların kendi aralarında bu ateşkesi tesis etmesi. Hafter, ateşkesi tanımıyorum diyor, roket atıyor, taciz ediyor. Sahada fiili bir ateşkes var. Hem içeride hem dışarıda Hafter'den kurtulma çabası var. Fransa'nın meşru hükumeti tanıması bizi rahatsız etmez.
YPG/PKK konusunda, birçok isimleri var ama hepsi aynı. PKK'nın türevleri ve yapılanmaları. ABD ile Rusya arasında rekabet var. Bize de öyle söylüyorlar. 'Biz bırakırsak kontrol onlara geçer…'


"RUSYA'NIN TERÖR ÖRGÜTÜ ANGAJMANINI BİZ KABULLENEMEYİZ"

Sahada birlikte çalıştığımız, çaba sarfettiğimiz, İdlib'de ateşkesi kalıcı hale getirmeye çalıştığımız Rusya'nın terör örgütü ile angajmanını biz kabullenemeyiz.

(Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov da adaya gitti. Bir ara buluculuk teklifinde bulundu. Bu ara buluculuk teklifi Türkiye ile Rum kesimi arasındaysa bu mümkün değil. Bizim muhatabımız Rum kesimi değil. Onların muhatabı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir. Ara buluculuk yapmak istiyorsanız objektif ve tarafsız olmalısınız."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.