SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'in Doğu Türkistan'daki kanlı soykırım girişimi: Barın Katliamı'nın 32. yıl dönümü

Bugün 5 Nisan, Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında 5 Nisan 1990 tarihinde gerçekleştirilen barışçıl gösteriye Çin güvenlik güçleri tarafından yapılan kanlı müdahale ve ardından uyguladığı katliamın 32. yıldönümü. Şehid edilen tüm soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2022 13:07
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2022 13:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'in Doğu Türkistan'daki kanlı soykırım girişimi: Barın Katliamı'nın 32. yıl dönümü

Bugün 5 Nisan, Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında 5 Nisan 1990 tarihinde gerçekleştirilen protestoya, Çin güvenlik güçleri tarafından yapılan kanlı müdahale ve ardından uyguladığı katliamın 32. yıl dönümü.

Bundan 32 yıl önce, 5 Nisan 1990’da Ramazan ayında, Doğu Türkistan’ın Aktu nahiyesine bağlı Barın kasabasında halkın barışçıl ve haklı protestoları, Çin güvenlik güçleri tarafından ağır şekilde bastırıldı. Çin ordusu kasaba genelinde büyük bir katliam gerçekleştirildi. Çin’in Doğu Türkistan halkının bekasına yönelik büyük tehdit oluşturan aile planlaması adı altında başlattığı doğum yasağı siyaseti kapsamında bölgede yöneticilerin baskısıyla zorla kürtaj, doğumu yaklaşan bebeklerin zorla aldırılması ve kısırlaştırma olayları gün geçtikçe yoğunlaşmaya başlamıştı.

HAKLI TALEP VE BARIŞÇIL PROTESTO

Bölge halkı bunlara tepki olarak doğum yasağı siyaseti ve Çinlilerin Doğu Türkistan’a gayri meşru göçü ile iskanının durdurulması gibi birtakım haklı taleplerini dile getirmişti. Bu taleplerin Çinli yöneticiler tarafından dikkate alınmaması üzerine Barın halkı tepki göstererek sokaklarda barışçıl protesto düzenledi.

Protestonun genişlemesi ve kalabalığın artmasıyla korku ve telaşa kapılan işgalci Çin yönetimi, masum insanlara karşı ateş açarak birçok Uygur genci katletti. Protestocular, binlerce ağır silaha sahip Çin güvenlik güçlerine karşı direnişe geçmek zorunda kaldı.

PROTESTODAN MİLLİ DİRENİŞE

Barışçıl protesto, Çin'in ağır şekilde silahlı karşılık vermesi sonucunda, kasaba genelinde ayaklanmaya, Çin işgaline karşı bir milli bir direnişe dönüştü. Bu ateş, zulüm altında inleyen Doğu Türkistan'ın diğer bölgelerine de yayılacaktı.

Durumun gittikçe aleyhine geliştiğini gören Çin yönetimi bölgeye 22 bin 750 silahlı asker, tanklı birlik, helikopter ve uçaklar sevk ederek bölgeyi abluka altına aldı.

KASABA GENELİNDE KATLİAM

Yaklaşık 20 bin nüfusu olan Barın kasabasına doğru büyük bir taarruz başlatan Çin güçleri, tüm kasaba genelinde yaşlı veya çocuk, kadın ve erkek demeden topyekün korkunç bir katliam gerçekleştirdi ve büyük bir yıkıma imza attı.

Katliam sonrası, Çin yönetimi tarafından 170 kişinin öldürülüp 350 kişinin esir alındığı bildirildi. Fakat Doğu Türkistanlılar, 30 binden fazla nüfusa sahip kasabada hayatta kalanların çok az sayıda olduğunu iddia ediyor.

Çin ordusunun işlediği katliamda hayatını kaybeden tüm soydaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.