SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin’in ulusal günü Tayvan'da protesto edildi

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 21:54
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 21:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin’in ulusal günü Tayvan'da protesto edildi

Tayvan'daki Sivil Toplum Kuruluşları, İnsan Hakları Dernekleri ve aktivistler, Çin rejiminin 1 Ekim’de kutladığı "Ulusal Günü"nü protesto etti. Totaliter Çin Komünist Partisi (ÇKP), başta Uygur Türkleri olmak üzere diğer milletlere ağır işkence ve zulümler tabi tutuyor. İnsan Haklarına önem veren ve dünyadaki sayılı demokratik devletlerden biri olan Tayvan, Uygur Türklerine, Hong Konglulara ve Tibetlilere olan desteğini her zaman açık bir şekilde dile getiriyor.

Tayvanlı aktivistler, sivil toplum kuruluşları ve insan hakları dernekleri, Çin rejiminin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla kutladığı "1 Ekim Ulusal Günü"ne tepki olarak protesto düzenledi. Protesto, Tayvan’ın başkenti Taipei’de gerçekleşti. Söz konusu protestoya, Tayvan İnsan Haklarını Geliştirme Derneği, Tibet-Tayvan İnsan Hakları Derneği, Hong Kong Gençliği ve Sivil Toplum Örgütü de dahil olmak üzere ondan fazla dernek ve kuruluş katıldı. "İnsan hakları teslim olma, Çin'e karşı diren ve totalitarizme karşı çık" sloganları atılarak Çin rejiminin totaliter yapısına dikkat çekildi.

Tayvan İnsan Haklarını Geliştirme Derneği Genel Sekreteri Shi Yixiang, Çin rejiminin, insan haklarına büyük zarar verdiğini ifade etti. Yixiang “Çin Komünist Parti (ÇKP) rejimi tarafından zulme maruz kalan ve din özgürlüğü kısıtlanan Uygur Türkleri, Tibetliler, Hong Konglular ve Güney Moğolların haklarını savunmamız gerekiyor. Çin rejiminin Tayvan üzerindeki tahakkümünü asla tanımayacağız. İnsan hakları karşıtı bir dev olan Çin rejimine karşı Tayvan ve dünyanın her yerinden insan hakları savunucuları, birleşmek zorundadır. ÇKP rejimine karşı savaşmak için yerel bağlantılar ve bölgesel bağlantılarla daha stratejik işbirliği yapmalıdır” dedi. Tayvan'daki Tibet Refah Derneği başkanı ve Tibet-Tayvan İnsan Hakları Derneği Genel Müdürü Tashi Ciren, Çin rejiminin, Uygur Türklerini ve Tibetlileri salgın önleme bahanesi başta olmak üzere çeşitli şekillerde bastırmaya devam ettiğine dikkat çekti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.