SON DAKİKA
Hava Durumu

Clooney Adalet Vakfı, esaret altındaki Kırım Tatarlarına verilen sözde cezayı kınadı

Clooney Adalet Vakfı, esaret altındaki Kırım Tatarlarına verilen sözde cezayı kınadı

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2020 17:41
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2020 18:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Clooney Adalet Vakfı, esaret altındaki Kırım Tatarlarına verilen sözde cezayı kınadı

Amerikalı oyuncu, yönetmen ve yapımcı George Clooney’in eşi Amal Clooney ile birlikte kurduğu Clooney Adalet Vakfı (The Clooney Foundation for Justice - CFJ), Rus mahkemesinin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubu hakkında alınan kararı kınadı.

Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesi, Marlen (Süleyman) Asanov, Memet Belâlov, Timur İbragimov, Server Zekiryayev, Seyran Saliyev, Server Mustafayev ve Edem Smailov olmak üzere 7 Kırım Tatarına toplam 110 yıl hapis cezası verdi. 16 Eylül 2020 tarihinde Adalet için Clooney Vakfı (CFJ) tarafından yapılan açıklamada, İkinci Bahçesaray Grubu ile ilgili yürütülen yargı sürecinin çok sayıda adil yargılanma hakkı ihlaliyle gerçekleştiği vurgulandı.

Açıklamada, ilgili yargı sürecinin bir dizi ihlalle gerçekleştiği belirtilirken, "Mahkeme aceleyle adaletsiz bir mahkumiyet kararı aldı ve dava çerçevesinde yargılanan 8 kişiden 7’sini 13 ila 19 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırdı. Savcılığa iddianameyi hazırlamaları için altı ay süre verilirken, savunuculara savunmayı hazırlamak için iki aydan daha az süre verildi. Bunun dışında mahkeme, ‘yargılananların yasa dışı faaliyetleri’ hakkında tanıklık etmeyecekleri gerekçesiyle savunmanın kendileri için önemli olan tanıkları mahkemeye çağırma talebini reddetti." ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Rus mahkemesinin söz konusu faaliyetlerinin masumiyet karinesine aykırı olduğu dile getirildi.

İKİNCİ BAHÇESARAY GRUBU DAVASI: 7 KIRIM TATARINA TOPLAM 110 YIL HAPİS CEZASI!

Rus yargı organları, işgal altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatar halkına baskıların merkezi haline gelen davaların birinde daha karar duruşması yaptı. Yapılan duruşmada, 7 Kırım Tatarına toplamda 110 yıl hapis cezası verildi.

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubu’nun son duruşması 16 Eylül 2020 tarihinde Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesinde görüldü. Duruşma çerçevesinde 8 Kırım Tatarı hakkında alınan kararlar açıklandı.

Rus mahkemesi Ernes Ametov hakkında aldığı kararını açıklarken gizli tanıkların verdiği ifadelere göre Ametov’un Hizb-ut Tahrir üyesi olduğunu ispatlandığını belirtti. Öte yandan mahkeme Ametov’un örgütteki faaliyetlerine son verdiğinin kanıtlandığını kaydederek hakkında açılan davanın düşürüldüğünü açıkladı.

RUS MAHKEMESİNİN KIRIM TATARLARI HAKKINDA ALDIĞI KARARLAR!

Bununla birlikte Rus mahkemesi, güya “terör örgütünün faaliyetlerinin organize” etmekle suçlanan Süleyman (Marlen) Asanov’u 19 yıl hapis cezasına, Memet Belalov’u 18 yıl hapis cezasına, Timur İbragimov’u da 17 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Ayrıca, güya “terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Server Zekiryayev için 13, Server Mustafayev’i 14, Seyran Saliyev’i 16, Edem Smailov’u 13 yıl hapis cezasına mahkum etti.
Öte yandan mahkeme, Ernes Ametov’un örgütteki faaliyetlerine son verdiğinin kanıtlandığını kaydederek beraatine karar verildiğini açıkladı.

8 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK HAKKINDA TOPLAM 147 YIL HAPİS CEZASI İSTENDİ

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubunun davasının görüldüğü Rusya Güney Askeri Bölge Mahkemesinde 31 Ağustos 2020 tarihinde yapılan duruşma sırasında Rus savcının 8 Kırım Tatar siyasi tutsak için talep ettiği cezayı açıklamıştı.

Rus savcı, güya sözde “terör örgütünün faaliyetlerinin organize” etmekle suçlanan Süleyman (Marlen) Asanov için 20 yıl hapis ve 800 bin ruble para cezası, Memet Belalov için 21 yıl hapis cezası, Timur İbragimov için 20 yıl hapis cezası istemişti.

Öte yandan, güya “terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Server Zekiryayev için 15, Server Mustafayev için 17, Seyran Saliyev için 19, Ernes Ametov için 17,5 ve Edem Smailov için 17,5 yıl hapis cezası talep edilmişti.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı. 6 Kırım Tatarı da evlerinde yapılan aramalardan sonra alıkonuldu.

MUSTAFAYEV VE SMAİLOV İSE MART 2018’DEN BERİ ALIKONULUYOR

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev ve Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine aramalar yapıldı. Aramalardan sonra iki Kırım Tatarı alıkonuldu.

ADALET İÇİN CLOONEY VAKFI (CFJ)

George Clooney ve Amal Clooney, Adalet için Clooney Vakfını 2016 yılında kurdu. Vakfın amacı, dünyanın dört köşesindeki savaş mağdurlarına, eğitim hakkı elinden alınan çocuklara ve mültecilere yardım etmek ve insan hakları savunmak olarak açıklanmıştı.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.